niedziela, 14 września 2014

Kwiaty roczne uprawiane z nasion wysiewanych na miejsce stałe.


Dimorfoteka złocista, złotokwiat.
Ma podobne kwiaty do nagietków, lecz delikatniejsze, lśniące, w kolorach złotożółtej i pomarańczowej. Kwiaty w pełni otwarte są tylko w dni słoneczne, zamykają się w czasie pochmurnej pogody i wieczorem. Kwitnie od czerwca do września. Nadaje się na rabaty, do ogródków skalnych, a także na kwiat cięte.  Lubi stanowisko słoneczne, gleby łatwo nagrzewające się i przepuszczalne. Wysiew nasion przypada na koniec kwietnia i początek maja. Siejemy co 25 - 30 cm, po wzejściu rośliny przerywamy tak, aby rosły co 15 - 20 cm. Dimorfoteka osiąga wysokość 30 - 40 cm.

Eszolcja kalifornijska.
Eszolcja to również kwiat słonecznej pogody - w nocy i w dni pochmurne jest zamknięty. Kwiaty są nieco podobne do maku, żółte, pomarańczowe czerwone lub białe. Wyrasta do wysokości 30-40 cm. Nadaje się na rabaty w słonecznych miejscach. Lubi gleby żyzne i niezbyt wilgotne. Siejemy ją na rabatach w rzędy co 20 cm, w rzędach zaś przerywamy tak, by rosła co 10 - 15 cm.




Łubin roczny.
Wśród łubinów rocznych mamy mamy gatunki o kwiatach wielobarwnych różowych i czerwonych w różnych odcieniach oraz o kwiatach jasnoniebieskich, fiołkowych i żółtych. Wyrastają do wysokości 70 - 100 cm. Możemy je stosować tak jak łubiny trwałe, to znaczy w grupach i na rabatach mieszanych, np. ze słonecznikami, malwami i floksami.
Łubin roczny jest niewybredny i dobrze rośnie na glebach piaszczystych. Nasiona siejemy  w miejscach słonecznych co 20 cm.



Maciejka.
Maciejka nie zajmuje dużo miejsca w ogrodzie, a wieczorami wypełni go pięknym, silnym zapachem, zasiejmy ją więc koniecznie. Ponieważ kwiaty są drobne i nieefektowne, a w dzień zamknięte, lepiej posiać ją gdzieś z boku, np. pod oknem lub przy ławeczce.Dobrze rośnie na glebach lekkich. Siejemy w rzędach odległych co 15 - 20 cm, po wzejściu przerywamy , pozostawiając rośliny co 5 cm.


Nasturcja.
Jest to znany i lubiany kwiat o ciepłych, wesołych barwach i dekoracyjnych liściach nadający się do każdego ogrodu. Jej żółte, pomarańczowe i szkarłatne kwiaty najlepiej prezentują się na wąskich rabatach i w skrzynkach na tarasie. Najlepiej rośnie na glebach lekkich i w miejscach nasłonecznionych. Nasiona siejemy co 10 - 15 cm.



Nagietek lekarski.
Nagietki, podobnie jak nasturcje, są doskonałymi kwiatami do ozdoby prostych ogrodów. Rosną dobrze nawet na glebach niezbyt żyznych. Najładniejsze są odmiany o dużych, pełnych kwiatach w różnych odcieniach barwy żółtej i pomarańczowej. Kwitną od czerwca do jesieni. Siejemy je na rabatach w rzędy co 20 cm, po wzejściu przerywamy tak, aby rosły co 10 - 15 cm.


Portulaka wielkokwiatowa.
Niska, płożąca się roślina o wąskich, wałeczkowatych liściach i dużych, białych, różowych, żółtych lub czerwonych kwiatach. Kwitnie od czerwca do jesieni, lecz kwiaty są otwarte tylko w dni słoneczne. Portulakę możemy siać w ogródkach skalnych lub tworzyć z niej obwódki kwietników oraz rabat. Najlepiej rośnie w miejscach słonecznych na glebach lekkich. Siejemy w rzędy co 15 cm, w rzędach rośliny przerywamy pozostawiając co 10 cm.


Rezeda wonna.
Podobnie jak maciejka uprawiana jest ze względu na piękny, przyjemni zapach, dlatego warto wysiać ją pod oknami lub dookoła altan. Można ją również stosować na obwódki rabat, gdyż osiąga wysokość od 20 do 60 cm. Kwiaty ma raczej niepozorne, żółtozielone lub zielono-czerwone,zebrane w gęste kłosy. Lubi słońce i glebę żyzną, próchniczą, lekko wapienną. Nasiona wysiewamy w kwietniu lub na początku maja, w rzędy co 15 cm i przerywamy pozostawiając rośliny co 10 cm.





Słonecznik zwyczajny.
Okazałe, złotożółte słoneczniki wnoszą do ogrodu wesoły, swojski nastrój, toteż najbardziej nadają się do prostych ogródków podmiejskich i wiejskich. Ładnie też będą wyglądały w grupie przy kąciku dla dzieci lub przy ogrodzeniu części gospodarczej. Wyrastają do 2 m, można więc z nich tworzyć zasłony do oddzielenia poszczególnych części ogrodu. Stanowią tez dobre tło dla nieco niższych roślin, jak floksy i łubiny. Słoneczniki - jak mówi sama nazwa - lubią słońce. Dobrze rosną nawet w średnio żyznej glebie. Siejemy je co 40 cm, po 2-3 ziarna w jedno miejsce.


Smagliczka Bentama.
Jest to niziutka roślinka o drobnych lecz bardzo obfitych białych kwiatkach i miodowym zapachu. Kwitnie przez całe lato. Nadaje się na obwódki a nawet do zapełnienia chwilowo pustych miejsc w ogródkach skalnych. Efektownie wygląda w zestawieniu z szafirową  lobelią. Siejemy w rzędy co 15 cm, w rzędach rośliny przerywamy co 3 - 5 cm. Smagliczka ma bardzo skromne wymagania.







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz