Rośliny do ogródków wodnych.
Grzybień, lilia wodna.
Grzybień, nazywany często nenufarem, jest ulubioną rośliną miłośników ogródków wodnych. Gatunki i grupy odmian różnią się nie tylko wyglądem kwiatów, ale i wymogami co do przestrzeni, w której żyją. Nasze gatunki krajowe (N.alba i N.candida) oraz niektóre mieszańce (N.hybrida) wymagają wody głębokiej (80-100 cm), odstępy sadzenia wynoszą tu 2,5-3 m.Rośliny te nadają się więc do większych zbiorników.
Do średniej wielkości zbiorników najlepsze będą odmiany: piękna "Chromatella" o wielkich jasnożółtych kwiatach, czysto biała "Albida" i nadzwyczaj obficie kwitnąca różowa "Rosea" ( zdjęcie obok). Woda przy ich uprawie musi być głęboka co najmniej na 40-50 cm, sadzimy je co 1-1,5 m.
Do małych baseników, głębokości 20 - 30 cm. nadaję się odmiany karłowe, o drobniejszych kwiatach, na przykład "Pygmea Helvola" o kwiatach żółtych ( zdjęcie obok), "Pygmea Alba" kwitnąca w kolorze białym oraz pachnąca, czysto biała "Odorata Minor". Sadzimy je w basenach co 40 - 50 cm.
Grzybieńczyk wodny.
Jest uprawiany w ogródkach wodnych ze względu na bardzo dekoracyjne kwiaty, których korona barwy złocistożółtej składa się z 5 płatków długości 2,5-3 cm. Kwitnie od czerwca do września, kwiaty rozwijają się stopniowo przy czym każdy kwiat kwitnie tylko jeden dzień. Jego ciemno zielone, okrągłe z sercowatą nasadą na długi ogonek liście mają 15 cm. długości. Bylina ta rozrasta się bardzo bujnie.
Uwaga. Roślina pod ścisłą ochroną gatunkową!
Nadaje się do płytkich zbiorników, gdyż w głębszych źle się rozwija. Ozdobą tej rośliny są jej trójkątne - strzałkowate liście wyrastające ponad wodę na smukłych ogonkach. Kwitnie na przełomie maja i czerwca. Jej białe, drobne kwiatki, zebrane w wiechę nie mają większej wartości zdobniczej. W sprzyjających warunkach rozrasta się bardzo silnie.
Rośliny na zabagnione brzegi zbiorników wodnych.
Kosaciec - gatunki nadwodne.
Na mokrych brzegach doskonale będzie czuł się kosaciec żółty. Jego ozdobą są szablaste, bujne liście. Do najładniejszych uprawianych odmian należą: "Supreba" o płaskich ciemnożółtych kwiatach oraz "Citrina" o kwiatach cytrynowożółtych ( zdjęcie obok).
Piękniejszy od niego jest wąskolistny kosaciec syberyjski. Najładniejsze jego odmiany to: "Caesar" o dużych ciemnofioletowych kwiatach, "Perry's Blue" jasnoniebieski o niezwykle obfitych kwiatach, "Superba" ciemnoniebieski również obficie kwitnący (na zdjęciu obok) i "Snowcrest" o kwiatach śnieżnobiałych.
Na wilgotne brzegi basenów nadaje się też piękny, ale nieco trudniejszy w uprawie kosaciec japoński, który kwitnie od końca czerwca przez lipiec.
Kosaćce najlepiej rosną w żyznej, bardzo wilgotnej glebie, w miejscach słonecznych - w półcieniu nieco słabiej kwitną. Sadzimy je co 40 - 50 cm.
Te piękne byliny powinny znaleźć przy każdym wodnym ogródku.
Kaczeniec.
Do ozdoby brzegów basenów stosuje się zwykle efektowne odmiany uprawne, o dużych pełnych i półpełnych, żółtych kwiatach. Byliny te są łatwe w uprawie i wytrzymałe na mróz. Sadzimy je co 20 - 30 cm, dużą grupą, jak najbliżej wody.
Kaczeńce dobrze rosną w żyznej ziemi przez cale lato zalanej wodą.
Niezapominajka błotna.
Wszyscy ją znają i lubią, więc prawdopodobnie nie zapomną o niej urządzając ogródek wodny. Warto poszukać odmian długo kwitnących, o większych ciemnobłękitnych kwiatach, ale zwykła, jasnobłękitna też przecież jest bardzo ładna. Sadzimy je duża kępą tuz nad wodą. Wymagania mają takie same jak kaczeńce.
Pałka wąskolistna.
Znana roślina znad stawów i jezior. Jest bardzo dekoracyjna, lecz pasuje raczej do większych basenów, dorasta bowiem do 3 m.
Sadzimy ją w niewielkiej zwartej grupie tak, aby nie zasłaniała zbiornika. Przez całe lato brzeg zbiornika wodnego zalewamy.
Trzcina pospolita.
Jest dekoracyjna, lecz nadaje się raczej nad duże zbiorniki ze względu na wysokość. Odmiana "Striatopictus" - biało-paskowana wyrasta od 2 do 3 m. Jeżeli zbiornik wodny jest w kącie ogrodu, umieszczamy trzcinę od strony ogrodzenia. Najlepiej sadzić ją w pojemnikach bez dna, żeby zapobiec zbyt silnemu rozrastaniu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz