wtorek, 26 lutego 2013

Byliny rabatowe.

Byliny są roślinami wieloletnimi o niezdrewniałych łodygach. Większość z nich może zimować w gruncie, choć ich części nadziemne najczęściej marzną, to na wiosnę z zimujących kłączy, bulw, cebul czy korzeni wyrastają nowe. Byliny rosną na jednym miejscu przez kilka lat, dlatego gleba pod nie powinna być starannie uprawiona i dobrze nawieziona na głębokość około 40 cm.
Zanim posadzimy byliny dobrze jest narysować plan ich rozmieszczenia, biorąc pod uwagę ich wysokość, kształt, czas kwitnienia i kolor.Rośliny o żywych kolorach umieszczamy w środku rabaty i stopniowo przechodzimy do roślin o barwach pastelowych. Aby zachować równowagę między roślinami najlepiej sadzić je w grupach tego samego gatunku - od 5 do 7 bylin niskich oraz od 3 do 5 bylin wyższych.
W sprzedaży jest bardzo duży wybór bylin, ale jeżeli mamy już byliny w naszym ogrodzie możemy je rozmnażać sami. Najłatwiejszym sposobem rozmnażania bylin jest podział kłączy, karp korzeniowych czy bulw. Kępy roślin, które chcemy mnożyć przez podział, wykopujemy, otrząsamy z ziemi i rozrywamy rękami lub tępo zaostrzonym kołkiem na małe kępki. Należy przy tym zwrócić uwagę aby każda kępka miała co najmniej jeden dobrze wykształcony pączek. Jeżeli dzielone rośliny mają silnie splecione korzenie możemy przeciąć je ostrym nożem. Rany powstałe przy rozrywaniu roślin wygładzamy nożem i przesuszamy. Zazwyczaj z podziału jednej 3-4 letniej rośliny otrzymujemy od 5 do 10 młodych roślin. Byliny przez podział rozmnażamy w okresie ich przesadzania, tzn. w kwietniu wszystkie kwitnące latem i jesienią oraz w sierpniu i wrześniu wszystkie kwitnące wiosną.
Sadzenie bylin.
W wyznaczonym miejscu robimy dołek (jeżeli ziemia jest bardzo sucha wlewamy wodę), umieszczamy w nim roślinę i obsypujemy ziemią. Po posadzeniu ziemię wokół rośliny ugniatamy i podlewamy. Głębokość sadzenia bylin powinna być taka, aby szyjka korzeniowa znajdowała się 2-3 cm pod powierzchnią  ziemi. byliny rozrastają się szybko i szeroko można je sadzić w otoczkach z papy lub folii, aby nie zagłuszały sąsiednich roślin.
Większość bylin cebulowych rozmnażamy z cebulek przybyszowych wyrastających przy starych cebulach. Po wykopaniu cebul wybieramy młode cebulki i sadzimy je w żyzną, przepuszczalną ziemię. Najlepszym okresem na sadzenie młodych cebulek jest wrzesień. Głębokość sadzenia cebulek zależy od gatunku roślin.
Możemy też rozmnażać byliny przez sadzonkowanie, w ten sposób z jednej rośliny można uzyskać więcej młodych roślin niż przy dzieleniu. Sadzonkowanie jest jednak bardziej kłopotliwe, a rośliny uzyskane z sadzonek zakwitają później.
Sadzonki pobieramy z niezdrewniałych pędów, które ucinamy ostrym nożem pod liśćmi - każda sadzonka powinna mieć 3 liście. Do skrzynek, w których mają być umieszczone sadzonki, wsypujemy warstwę ziemi inspektowej lub liściowej z piaskiem, a na wierzch dajemy dwu centymetrową warstwę piasku i podlewamy. W tak przygotowane podłoże wkładamy sadzonki pionowo na głębokość 1 cm. Skrzynki z sadzonkami przykrywamy szybą, na którą w czasie silnego nasłonecznienia nakładamy papier i ustawiamy w ciepłym pomieszczeniu. Sadzonki i podłoże zraszamy w miarę potrzeby 3 - 4 razy dziennie. Po kilku dniach zdejmujemy szybę, a gdy sadzonki się ukorzenią wysadzamy je na rozsadnik. Jesienią rośliny wysadzamy na miejsce stałe. Sadzonki do ukorzeniania pobieramy przed kwitnieniem roślin.
Pielęgnowanie bylin w ogrodzie jest łatwe.Wczesną wiosną wygrabiamy z nich liście i resztki zimowego okrycia. Przez całe lato usuwamy chwasty, spulchniamy glebę i podlewamy w miarę potrzeby oraz usuwamy przekwitnięte kwiatostany. Byliny przefermentowanym obornikiem lub kompostem na wiosnę, latem zasilamy 2 razy mieszanką nawozów mineralnych w ilości 50 gram na 1 metr kwadratowy. Na jesieni po pierwszych przymrozkach wycinamy zeschnięte pędy i liście, a gatunki wrażliwe na mróz okrywamy słomą. Byliny posadzone jesienią okrywamy torfem i gałązkami świerku. Również byliny cebulowa dobrze jest po pierwszych przymrozkach okryć torfem ogrodniczym.
Aby byliny obficiej kwitły silnie rozkrzewionym rośliną obrywamy wierzchołki głównych łodyg, kiedy osiągną wysokość 15 - 20 cm. pobudza to roślinę do wytworzenia większej ilości pędów kwiatowych.


1 komentarz:

  1. Niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem nowoczesnych form, czy tradycyjnych rozwiązań, wśród budowli ogrodowych z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Od pergoli, przez altany, aż po mostki - możliwości jest wiele. Więcej pomysłów i inspiracji znajdziecie na stronie https://ogrodolandia.pl/budowle-ogrodowe.

    OdpowiedzUsuń