sobota, 18 sierpnia 2012

Drzewa liściaste i iglaste krótka charakterystyka niektórych odmian.


                     Drzewa liściaste duże i średnie.

Brzoza brodawkowa.
Najważniejszymi zaletami tego pięknego, dobrze wszystkim znanego drzewa są wczesne zielenienie się wiosną i skromne wymagania glebowe. Rośnie dobrze zarówno na glebach suchych, piaszczystych jak i na glebach wilgotnych. Dzięki wiotkim gałązkom i delikatnej zieleni drobnych liści wprowadza do ogrodu swobodny, radosny nastrój, a jej pień pokryty białą korą nawet w zimie jest dekoracją ogrodu.

Buk pospolity.
Ma gęstą koronę,charakterystyczną szarą i gładką korę oraz piękne liście - ciemnozielone i lśniące. Jest drzewem bardzo efektownym i wnosi do ogrodu nastrój powagi. Najbardziej wartościowymi odmianami tego drzewa są: purpurowa o liściach ciemnoczerwonych, zwisająca o pędach zwisających i wydłużonych oraz odmiana purpurowa zwisająca łącząca cechy obu poprzednich odmian. Buki dobrze rosną tylko na glebach żyznych, dość wilgotnych i zawierających sporo wapnia. Są bardzo wrażliwe ( szczególnie odmiany zwisające ) na wiosenne przymrozki.

Dąb.
1.Dąb czerwony ma szeroką, bogato ulistnioną koronę i duże liście, długo utrzymujące się na drzewie. Rośnie szybko i jest bardzo odporny na mrozy. Ma niewielkie wymagania glebowe, rośnie doskonale na glebach dobrych, jak i słabych.
2.Dąb szypułkowy odmiana stożkowa ma koronę jajowatą lub kolumnową i gałęzie wzniesione.Jest bardzo efektownym, długo żyjącym drzewem. Można go stosować tak samo jak stożkową odmianę grabu.

Grab pospolity odmiana stożkowa.
Ta odmiana grabu ma zgrabną stożkowo - jajowatą koronę i najlepiej prezentuje się posadzony pojedynczo na trawniku. Ma niewielkie wymagania glebowe, jednak najlepiej rośnie na glebach wilgotnych.

Jesion wyniosły odmiana zwisająca.
Drzewo średniej wysokości o zwisających nisko do ziemi gałęziach, może doskonale zastąpić altanę, więc warto je posadzić przy kąciku wypoczynkowym. Rośnie dobrze na glebach żyznych i wilgotnych.

Lipa krymska.
Jest drzewem o regularnej koronie i dość drobnych ciemnozielonych błyszczących liściach; dolne gałęzie zwykle sięgają do ziemi. W warunkach miejskich czuje się bardzo dobrze, jest dość odporna na mrozy i ma skromne wymagania glebowe.

Lipa srebrzysta.
Lipa srebrzysta, zwana też węgierską ma liście większe od liści innych lip, są one z wierzchu ciemnozielone od spodu zaś srebrzystobiałe. Jest to jedno z nielicznych drzew dobrze znoszących warunki miejskie,dobrze też wytrzymuje mrozy, ma jednak duże wymagania glebowe - lepiej więc sadzić je na  żyznych glebach. To piękne drzewo ma duże,kremowe kwiaty o bardzo silnym,pięknym zapachu.Niestety kwiaty te są trujące dla pszczół!

Topola.
1. Za jedną z najładniejszych uważana jest topola Simona (chińska ). Jest to odmiana stożkowa o smukłej wąsko-stożkowej koronie i błyszczących ciemnozielonych liściach. Rośnie bardzo szybko, lecz żyje krótko: 20-25 lat.
2.Topola czarna odmiana włoska, nazywana też topolą piramidalną, dobrze znana jest mieszkańcom miast - wysadzano nią wiele alei, ma bowiem piękną kolumnową koronę. Nie ma szczególnych wymagań glebowych, młode drzewka rosną bardzo szybko, lecz po 20 - 30 latach drzewo zamiera od wierzchołka, zwłaszcza na glebach suchych. Bardzo ładnie prezentuje się w małych ogrodach - nie należy tylko przesadzać z ilością.

Wierzba biała odmiana zwisająca.
Znana jest ogólnie pod nazwą wierzby płaczącej. Dzięki swym złocistożółtym pędom zwisającym do ziemi jest drzewem niezwykle dekoracyjnym i chętnie sadzonym w ogrodach miejskich. Szczególnie ładnie będzie wyglądała przy basenie lub kąciku wypoczynkowym, zajmuje jednak dużo miejsca.Rośnie dobrze zarówno na glebach wilgotnych jak i suchych.

                     Drzewa liściaste małe.

Brzoza brodawkowata odmiana zwisająca.
Jest to odmiana zwykłej brzozy, od której różni się  silnie przegiętym ku ziemi wierzchołkiem i wydłużonymi, zwisającymi gałęziami. Wysokość tego drzewa zależy od wysokości szczepienia i może wynosić od 2 do 4 metrów. Odmiana bardzo efektowna, o niewielkiej koronie, doskonała do małych ogrodów - bardzo dobra do kącika wypoczynkowego.

Głóg dwuszyjkowy - odmiana pełno kwiatowa.
Głóg rośnie dobrze na każdym rodzaju gleby, zarówno żyznej jak i piaszczystej. Późną wiosną gałęzie ma  obficie pokryte pełnymi, jaskrawoczerwonymi, różowymi lub białymi kwiatami ( podobnymi do różyczek) o bardzo miłym zapachu. Zajmuje niewiele miejsca, co jest bardzo ważne w małych ogrodach. Zbyt silnie wyrastające gałęzie należy przycinać, aby korona zachowała właściwy kształt. Bez szkody dla drzewa gałęzie można ścinać nawet w czasie kwitnienia.

Jabłoń - gatunki i odmiany ozdobne.
Jabłonie ozdobne to małe drzewa lub duże krzewy o kwiatach białych, różowych lub karminowych. Są one niezwykle dekoracyjne, wiosną obficie kwitną, a barwne owoce utrzymują się do późnej jesieni. Mogą być sadzone w grupach z ozdobnymi śliwami lub wiśniami, lub też jako pojedyncze drzewa. Największą wartość zdobniczą mają następujące gatunki:
1.Jabłoń purpurowa - odznacza się ciemnoczerwonym zabarwieniem pędów i purpurowo - różowymi kwiatami. Kwitnie w pierwszej połowie maja, jesienią ozdobą drzewa są czerwone owoce wielkości wiśni ( można z nich robić konfitury ).
2.Jabłoń kwiecista - kwitnie w maju, kwiaty ma różowe, szybko bielejące a jesienią drobne czerwone owoce.
3.Jabłoń Scheideckera - kwitnie w drugiej połowie maja, kwiaty ma jasnoróżowe, półpełne, owoce żółte wielkości wiśni.

Jarząb pospolity - jarzębina.
To ogólnie lubiane drzewo jest szczególnie cenne dla małych ogrodów ze względu na niewielkie wymagania glebowe ( rośnie dobrze na wszystkich glebach ), niedużą koronę oraz ozdobne owoce.  Na polecenie zasługuje jarząb pospolity odmiana słodka  o jadalnych dość smacznych owocach i jarząb pospolity odmiana zwisająca o gałązkach tworzących parasol.

Katalpa pospolita, surmia.
Jeżeli chcemy mieć w ogrodzie oryginalne drzewo, posadźmy katalpę. Jest to jedno z najpiękniejszych drzew, o wielkich jasnozielonych liściach i dużych białych lub białoróżowych kwiatach, ukazujących się w lipcu, oraz długich owocach zdobiących drzewo jesienią. Katalpa wymaga gleby żyznej i niestety jest mało wytrzymała na mrozy. Koronę ma kulistą i raczej małą, zajmuje niewiele miejsca, a więc nadaje się do małych ogrodów.

Klon jesionolistny.
Najciekawsze są odmiany pstro-listne biała i złota.Obie mają jak gdyby rozwichrzony zarys korony.Do ogrodów przydomowych nadają się głównie ze względu na niewielkie rozmiary i bardzo dekoracyjne, biało lub żółto obrzeżone liście. Rosną nawet na glebach suchych i piaszczystych. Są spotykane także w formach krzaczastych.

Robinia lepka.
Jest bliską krewną popularnej robinii białej, znanej pod nazwą akacji, lecz nie wyrasta tak wysoko. Jej cechą charakterystyczną jest gęste owłosienie i lepkość pędów jak również ogonków liściowych, kwiatostanów oraz strąków. Kwitnie w czerwcu i lipcu, kwiaty ma bardzo dekoracyjne, bladoróżowe, zebrane w gęste grona.Rośnie na glebach piaszczystych i jest odporna na mróz.

Wiśnia piłkowana.
To piękne drzewo znane jest powszechnie pod nazwą wiśni japońskiej. W ogrodach spotyka się wiele odmian tego gatunku, jednak w naszych warunkach klimatycznych tylko niektóre wytrzymują ostre zimy. Do najładniejszych odmian uprawianych w Polsce należy odmiana Kanzan znana też jako Hisakura o kwiatach jasnoróżowych, pełnych i osadzonych na długich szypułkach. Wymaga gleby żyznej i miejsc zacisznych, osłoniętych od wiatru.



     

                      Drzewa iglaste duże i średnie.


Jodła jednobarwna
Jodła to ma długie igły o barwie od szarozielonej do prawie srebrzystej. Igły po roztarciu wydzielają bardzo silny zapach, przypominający jednocześnie woń cytryny i tataraku. Odznacza się dużą wytrzymałością na niedostatek wody w glebie i w powietrzu, rośnie szybko nawet na glebach ubogich, piaszczystych. Jest zaliczana do najpopularniejszych drzew iglastych. Ze względu na znaczne rozmiary korony i dużą wysokość jaką osiągają starsze drzewa należy ją sadzić raczej na dużych trawnikach.  

Limba
Bywalcy gór zapewne znają to piękne drzewo o długich ciemnozielonych igłach. Rośnie ono gdzieniegdzie w Tatrach, między innymi nad Morskim Okiem.Jest to jedna z najpiękniejszych sosen o regularnej, wąskiej, bardzo malowniczej koronie. Rośnie bardzo wolno. Nadaje się do uprawy w mieście, znakomicie bowiem znosi zadymienie, wymaga jednak dość żyznej gleby i słońca.

Modrzew
Modrzewie to piękne, szybko rosnące drzewa o lekkiej, przejrzystej koronie. Na zimę traci igły,widać wtedy wiotkie gałęzie pełne krótkich pędów i małych, różyczkowatych szyszek. Modrzew lubi dużo słońca i jest wytrzymały na mróz. Najpospolitszym gatunkiem jest modrzew europejski, jednak najładniejszy jest modrzew japoński, nieco niższy,o oryginalnym, szerokim pokroju i podobnych wymaganiach uprawy.

Świerk - gatunki średnio wysokie.
W ogrodach przydomowych najczęściej spotykamy świerk kłujący, popularnie nazywany srebrnym świerkiem,bowiem jego ostre igły są srebrzystobiałe. Rośnie dobrze nawet na glebach suchych i w niekorzystnych warunkach, jest też odporny na niskie temperatury. Najefektowniej wygląda na wiosnę w czasie wzrostu młodych pędów. Rośnie stosunkowo powoli więc przez długi  czas nie będzie zajmował dużo miejsca w ogródku. Świerk serbski o ciemno zielonych igłach z białymi paskami na spodzie spotykamy rzadziej od kłującego, jest to drzewo o dużej wartości dekoracyjnej, szczególnie do małych ogrodów ze względu na wąską, prawie kolumnową koronę. Rośnie dość szybko.

       
                    Drzewa iglaste małe.

Cis pospolity.
Bardzo cenione drzewo ze względu na twarde,elastyczne i bardzo trwałe drewno ( toteż prawie wyginęło z lasów ). Cis najlepiej rośnie na żyznej, wilgotnej glebie, w klimacie o dużej wilgotności powietrza,łagodnych zimach i chłodnych latach. Jest to drzewo długowieczne, rośnie bardzo powoli, doskonale znosi cięcie. Może rosnąć pod większymi drzewami lub od północnej strony budynku, ponieważ bardzo dobrze wytrzymuje zacienienie. Bardziej dekoracyjne są okazy żeńskie, gdyż jesienią zdobią je jaskrawoczerwone osnówki nasion.

Jałowiec wirginijski.
Jest to bardzo wartościowe drzewo iglaste o koronie dość wąskiej, stożkowatej. Igły ma żywo zielone  lub sinoniebieskie, w różnych odcieniach (zależnie od odmiany).  Rośnie dobrze nawet na glebach ubogich, jest też wytrzymały na mróz.

Żywotnik zachodni - tuja.
Jedną z najładniejszych odmian żywotnika jest odmiana kolumnowa ( Columna ), o zgrabnej, wąskiej koronie. Żywotnik zachodni odmiany Ware'a różni się od poprzedniego koroną przypominającą szeroki stożek. Znane są też odmiany o złocistożółtych liściach - łuskach. Żywotniki najlepiej rosną na żyznych i wilgotnych glebach. Nadają się do małych ogrodów wprowadzając w nich nastrój powagi.




  






               

3 komentarze:

  1. Prosze powiedziec, jak nazywa sie iglak na zdjeciu drugim? Z gory dzieki

    OdpowiedzUsuń
  2. ja mam to samo pytanie interesuje mnie drzewko na drugim zdjęciu, chcę takie kupić ale nie znam nazwy , będę wdzięczna za odpowiedź . pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  3. To drzewko nazywa się ARAKUARIA, zdjęcie zostało zrobione w Szkocji.

    OdpowiedzUsuń