Skarpa kwiatowa nie zawsze może zastąpić murek, jest jednak łatwiejsza do urządzenia. Warto więc zwrócić na nią szczególną uwagę.
Skarpa jest to niezbyt duża pochyłość gruntu wyłożona kamieniami polnymi. Ponieważ układa się tylko jedną warstwę kamieni, zużywa się ich około cztery razy mniej niż na budowę murka kwiatowego. Rośliny na skarpach łatwiej sadzić i pielęgnować, mają też lepsze warunki niż na murkach - nie rosną w ciasnych szczelinach między kamieniami, lecz bezpośrednio w ziemi. Dzięki temu bujnie się rozwijają i szybko rozrastają zakrywając skarpę.
Obsadzając skarpę nie musimy ograniczać się do bylin typowo skalnych, mało wymagających, tu możemy sobie pozwolić na większą różnorodność i posadzić nawet byliny rabatowe.
Wykorzystując byliny do obsadzenia skarpy, należy brać pod uwagę, że rośliny te będą rosły w tym samym miejscu przez kilka lat, dlatego też bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie gleby, które będzie spełniać ich wymagania.
Skarpy rozmieszcza się w ogrodzie podobnie jak murki, są one jednak ściśle związane z nierównością terenu, to znaczy nie buduje się ich oddzielnie, lecz w połączeniu z naturalnie podwyższonym fragmentem ogrodu, np. z dość wysoką rabatą skalną lub bylinową, tarasem albo trejażem, z którymi utworzą harmonijną całość.
Jeśli myślisz o tym, by wprowadzić do swojego ogrodu leżaki, ale nie wiesz, jak je odpowiednio rozmieścić, ten artykuł jest dla Ciebie: https://www.kronikatygodnia.pl/artykul-4media/24568,jak-zaprojektowac-przestrzen-z-lezakami-ogrodowymi. Odkryjesz w nim praktyczne wskazówki dotyczące projektowania przestrzeni oraz dowiesz się, jakie błędy warto unikać. Dzięki temu Twoje miejsce wypoczynku będzie nie tylko estetyczne, ale też funkcjonalne. Gorąco polecam!
OdpowiedzUsuń