W ogrodach botanicznych spotykamy często ogrody skalne - tak zwane alpinaria. Zbudowane z kamieni w sposób swobodny, nieregularny i obsadzone roślinnością górska tak, że przypominają fragmenty krajobrazu górskiego. Miłośnicy roślin skalnych próbują tworzyć podobne alpinaria w przydomowych ogródkach, rzadko jednak osiągają zadowalające wyniki. Dzieje się tak dlatego, że urządzenie prawdziwego alpinarium wymaga dużej umiejętności, większej przestrzeni oraz specyficznego otoczenia.
Do ogrodów przydomowych bardziej nadają się:
- murki kwiatowe
- skarpy kwiatowe
- rabaty skalne
Ogródek skalny może stanowić atrakcyjny sposób zagospodarowania nasłonecznionego narożnika naszego ogrodu. Bardzo dobre efekty daje połączenie ogródka skalnego z ogródkiem wodnym, gdyż obydwa wymagają stanowiska słonecznego. Takie połączenie rozwiązuje też problem co zrobić z ziemia wykopaną podczas budowy ogródka wodnego. Z wykopanej ziemi możemy usypać stromo nachylony stok, wzmocnić go duża ilością skał i kamieni, aby wyglądał naturalnie. Można także zbudować z kamieni szereg kaskad (progów), po których będzie spływała woda do ogródka wodnego. Bardzo przyjemny efekt można też uzyskać bez spływającej wody.
Bardzo prostym sposobem na uzyskanie skalnego efektu jest umieszczenie, na dość dużym trawniku o nieformalnych kształtach, dużych kamieni. Nie potrzeba dużo kamieni do tego typu ogrodu skalnego, zaledwie nielicznych, odważnie, starannie rozmieszczonych, tak żeby wyglądały jakoby wyrastały z ziemi.
Zastanawiając się, jak ulepszyć mój ogród, skupiłem się na stworzeniu komfortowego miejsca do relaksu. Kluczem okazały się leżaki basenowe, które są nie tylko wygodne, ale i dodają stylu każdej przestrzeni zewnętrznej. Odkryłem bardzo przydatny artykuł pod adresem: https://www.tygodnikziemiopolskiej.info/publikacje/26697,jak-stworzyc-miejsce-do-wypoczynku-w-ogrodzie-z-lezakami-basenowymi-w-roli-glownej, który szczegółowo opisuje, jak wybrać i umiejętnie nimi zagospodarować.
OdpowiedzUsuń