poniedziałek, 9 lipca 2012

Ogródki wodne.


Nawet najmniejsze lustro wody ożywia ogród, co czyni go przyjemniejszym i bardziej atrakcyjnym. Zbiorniki wodne dają możliwości uprawiania wielu niezwykle pięknych i atrakcyjnych roślin ozdobnych, związanych ze środowiskiem wodnym. Wiele z tych roślin wymaga albo płytkiej wody, albo ciągle wilgotnego brzegu zbiornika wodnego - na zwykłych rabatach w  ogóle nie mogą rosnąć lub źle się rozwijają i nie ukazują w pełni swego piękna.
Poza znaczeniem ozdobnym zbiornik z wodą ma znaczenie biologiczne, gdyż jest większa wilgotność powietrza w ogrodzie, a więc rośliny lepiej się rozwijają. Korzystne dla roślin jest także podlewanie wodą ze zbiornika gdyż jest ona cieplejsza i zawiera więcej tlenu niż woda z wodociągu.
Przez nazwę "ogródek wodny" rozumiemy zbiornik z roślinami wodnymi otoczony odpowiednio zgrupowaną roślinnością nadwodną. Ogródek taki może stać się najpiękniejszym fragmentem ogrodu, a jego urządzenie nie jest trudniejsze od urządzenia ogródka skalnego.
Typy i formy zbiorników wodnych mogą być różne - od kręgu betonowego do dużych basenów o różnych zarysach.
Basen dekoracyjny o dużej powierzchni lustra wody zwykle umieszczamy w pobliżu domu, tak aby był widoczny z tarasu oraz z najczęściej odwiedzanych części ogrodu. Można go zaprojektować symetrycznie, np. pośrodku lub w rogu, albo powiązać niesymetrycznie z jakimś ważnym miejscem ogrodu.
Dobrym tłem dla zbiornika wodnego jest trawnik, może być luźno obłożony płytami kamiennymi lub płaskimi stopniami. Przy brzegach (ale tylko na pewnej części - żeby go nie zasłaniać ) grupujemy roślinność nadwodną, jak np. irysy japońskie, tawułki, pełniki i inne. Brzegi zbiornika należy tak ukształtować aby, można było je okresowo zalewać dla stworzenia rośliną jak najlepszych warunków rozwoju.
Jeżeli decydujemy się na wodotrysk w ogródku wodnym, nie róbmy tradycyjnej pionowej fontanny, lecz
zastosujmy ozdobną oprawę, z której strumienie wody tryskające stale i powoli uzupełniają poziom wody w zbiorniku, a spadające krople wody nie szkodzą rosnącym obok rośliną.

Rośliny do ogródków wodnych.
Najlepszymi roślinami do ogródków wodnych są: grzybienie ( lilie wodne ), strzałka wodna, kaczeniec, funkia (hosta ), kosaćce ( gatunki nadwodne ),niezapominajka błotna, pałka wąskolistna, pełnik trzcina, tawułka
.


niedziela, 8 lipca 2012

Rabata skalna


Rabata skalna prezentuje się najefektywniej w połączeniu z murkiem o kilku kondygnacjach lub skarpą. Może także być zaprojektowana samodzielnie. Robimy ją wówczas dość wąska i wzniesioną na 25 - 50 cm nad poziom terenu. Fronton rabaty możemy wyłożyć płaskimi kamieniami, trochę kamieni możemy też ułożyć pomiędzy roślinami. Do tego celu najodpowiedniejszy jest piaskowiec łamany.


Roślinami najodpowiedniejszymi do posadzenia w ogródkach skalnych są:
  • krzewy niskie -jałowce ( chiński, płożący, rozesłany, łuskowaty ), irga (pozioma i pełzająca ), sosna górska (kosodrzewina ), świerk (odmiany karłowe ), wawrzynek wilczełyko.
  • byliny -armeria (zawciąg ), bergenia, cebulice, czyściec, dzwonek karpacki, floks skalny, gęsiówka alpejska, goryczki ( odmiany niskie ), goździki ( gatunki skalne ), kosaciec niski, kuklik, łyszczec, macierzanka, miłek wiosenny, pełnik, pierwiosnki, przetacznik, rogownica, rojnik, rozchodnik, skalnice, smagliczki, szafran, szarotka, śnieżyca, śnieżyczka, tulipany (odmiany rabatowe ), ubiorek (odmiany rabatowe ), wilczomlecz złocisty, zawilec, zimowit, żagwin ( obrecja ).
Dobór roślin zależy od stanowiska. Jeżeli rabata skalna czy murek znajdują się w silnie nasłonecznionych , suchych miejscach, to powinny przeważać rośliny o grubych liściach oraz takie, które wymagają dużo słońca, jak np. rojnik, rozchodnik, rogownica, łyszczec i macierzanka.Na rabacie skalnej w miejscu zacienionym powinny przeważać rośliny cebulowe, kwitnące wiosną ( zanim rozwiną się liście na drzewach ), oraz rośliny mniej wrażliwe na zacienienie, takie jak np. kosaćce niskie, zawilec czy ubiorek.

Skarpa kwiatowa


Skarpa kwiatowa nie zawsze może zastąpić murek, jest jednak łatwiejsza do urządzenia. Warto więc zwrócić na nią szczególną uwagę.
Skarpa jest to niezbyt duża pochyłość gruntu wyłożona kamieniami polnymi. Ponieważ układa się tylko jedną warstwę kamieni, zużywa się ich około cztery razy mniej niż na budowę murka kwiatowego. Rośliny na skarpach łatwiej sadzić i pielęgnować, mają też lepsze warunki niż na murkach - nie rosną w ciasnych szczelinach między kamieniami, lecz bezpośrednio w ziemi. Dzięki temu bujnie się rozwijają i szybko rozrastają zakrywając  skarpę.


Obsadzając skarpę nie musimy ograniczać się do bylin typowo skalnych, mało wymagających, tu możemy sobie pozwolić na większą różnorodność i posadzić nawet byliny rabatowe.
 Wykorzystując byliny do obsadzenia skarpy, należy brać pod uwagę, że rośliny te będą rosły w tym samym miejscu przez kilka lat, dlatego też bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie gleby, które będzie spełniać ich wymagania. 
Skarpy rozmieszcza się w ogrodzie podobnie jak murki, są one jednak ściśle związane z nierównością terenu, to znaczy nie buduje się ich oddzielnie, lecz w połączeniu z naturalnie podwyższonym fragmentem ogrodu, np. z dość wysoką rabatą skalną lub bylinową, tarasem albo trejażem, z którymi utworzą harmonijną całość.





Murki kwiatowe.


Murki kwiatowe budowane są z różnego rodzaju kamienia. Rośliny sadzimy między kamieniami w szczelinach wypełnionych ziemią.W naszym klimacie najlepiej budować murki niskie (wys.około 0,5 m) ponieważ na wysokich rośliny cierpiały by z powodu suszy, a nawożenie byłoby dość uciążliwe.
Murki kwiatowe nie tylko umożliwiają uprawę roślin skalnych, są też ładnym motywem dekoracyjnym, szczególnie gdy podkreślają różnicę poziomów w ogrodach o nierównym terenie. Amatorzy takich rozwiązań mogą stworzyć sztuczne różnice poziomów, nawet na płaskim terenie. Jeżeli murek stosujemy przy dużej różnicy poziomów, powinien się składać przynajmniej z dwóch, trzech pięter połączonych rabatą skalną lub skarpą kwiatową.
Murki bywają stosowane oddzielnie, np. jako otoczenie kącika wypoczynkowego lub jako tło drogi, albo też połączone z tarasem schodami i rabatami skalnymi (lecz to jest nieco trudniejsze).
Niskie murki każdy może wykonać sam, gdyż buduje się je bez fundamentów i zazwyczaj nie wymagają spajania zaprawą cementową..
Niskie murki mogą być kolorowe przez cały rok, obsadzone odpowiednimi roślinami, kwitnącymi od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Bardzo dobrze jest posadzić na murkach rośliny kaskadowe, taki jak nasturcje czy lobelie - efekt będzie naprawdę wspaniały.
Roślinami nadającymi się do uprawy na murkach kwiatowych są między innymi:




 Smagliczka skalna - niska roślina bylinowa, tworząca kępki, kwiaty żółte zebrane w baldachowate grona tworzą rozetę. Kwitnie w kwietniu. Najlepiej rośnie na przewiewnej, dość suchej i kamienistej, wapnowanej glebie. Lubi stanowisko słoneczne, jest odporna na mróz i suszę.

                                                             
                                                                
Żagwin, obrecja - efektowna bylina skalna, tworząca zwarte poduszki, pokryte od kwietnia do czerwca masą kwiatów o czystych, intensywnych barwach. Roślina ta wymaga drenażu, żyznej, lekkiej gleby i okrywania na zimę. Bardzo ładnie wygląda w  sąsiedztwie wiosennych gatunków floksów.




  Przetacznik - z niskich ( 10 - 20 cm wysokości) darniowych gatunków tej byliny najczęściej spotykane są odmiany Veronica latifolia"Rojal Blue" o kwiatach szafirowo niebieskich, ukazujących się w maju i Veronica prostrata o jasno i ciemno niebieskich kwiatach. Na polecenie zasługuje też przetacznik siwy ze względu na srebrzyste liście.
Byliny te wymagają żyznej gleby i słonecznego stanowiska.


Na niskich murkach skalnych można także posadzić karłowe drzewa iglaste - wówczas wspaniały efekt będzie przez cały rok.





Ogródek skalny


W ogrodach botanicznych spotykamy często ogrody skalne - tak zwane alpinaria. Zbudowane z kamieni w sposób swobodny, nieregularny i obsadzone roślinnością górska tak, że przypominają fragmenty krajobrazu górskiego. Miłośnicy roślin skalnych próbują tworzyć podobne alpinaria w przydomowych ogródkach, rzadko jednak osiągają zadowalające wyniki. Dzieje się tak dlatego, że urządzenie prawdziwego alpinarium wymaga dużej umiejętności, większej przestrzeni oraz specyficznego otoczenia.
Do ogrodów przydomowych bardziej nadają się:
  • murki kwiatowe      
  • skarpy kwiatowe
  • rabaty skalne
obsadzone najbardziej efektownymi i obficie kwitnącymi roślinami skalnymi. Wszelkie ogródki typu skalnego urządzane przy pomocy tych elementów nawet przez początkujących amatorów, stanowią atrakcję dla odwiedzających ogród. Pasują do charakteru miejskiego, a szczególnie zasługują na polecenie w miejscowościach podgórskich, gdzie doskonale harmonizują z otoczeniem i gdzie większość roślin skalnych wspaniale się rozwija.
Ogródek skalny może stanowić atrakcyjny sposób zagospodarowania nasłonecznionego narożnika naszego ogrodu. Bardzo dobre efekty daje połączenie ogródka skalnego z ogródkiem wodnym, gdyż obydwa wymagają stanowiska słonecznego. Takie połączenie rozwiązuje też problem co zrobić z ziemia wykopaną podczas budowy ogródka wodnego. Z wykopanej ziemi możemy usypać stromo nachylony stok, wzmocnić go duża ilością skał i kamieni, aby wyglądał naturalnie. Można także zbudować z kamieni szereg kaskad (progów), po których będzie spływała woda do ogródka wodnego. Bardzo przyjemny efekt można też uzyskać bez spływającej wody.



 Bardzo prostym sposobem na uzyskanie skalnego efektu jest umieszczenie, na dość dużym trawniku o nieformalnych kształtach, dużych kamieni. Nie potrzeba dużo kamieni do tego typu ogrodu skalnego, zaledwie nielicznych, odważnie, starannie rozmieszczonych, tak żeby wyglądały jakoby wyrastały z ziemi.





Pergole i trejaże.


 Efektownymi urządzeniami urozmaicającymi ogród i umożliwiającymi praktyczne rozwiązanie wielu założeń projektu mogą być pergole, trejaże i bramki.
Pergola zbudowana jest zwykle z drewnianych lub kamiennych słupów ustawionych w dwóch rzędach, górne słupów połączone są beleczkami wzdłuż i w poprzek. Boki są niezabudowane lub wypełniają je kratki umieszczone między słupami.
Formy pergoli mogą być różne, począwszy od najprostszych, tj. od zwykłych drewnianych słupów i poprzeczek, do form skomplikowanych o rozbudowanych i efektownych konstrukcjach.
Pokryte roślinami pergole tworzą cieniste alejki, szczególnie przydatne w czasie upalnych dni.Można je ustawić przy drodze prowadzącej w głąb ogrodu, np.do placyku wypoczynkowego lub basenu, jako osłonę oddzielającą od ogrodu sąsiada, a także jako łącznik np. między garażem a domem itp.

Odmienną formę pergoli stanowią tzw. trejaże. Są to ażurowe ścianki w formie kratek, wsparte na słupach rozmieszczonych w równych odstępach przy drodze lub na brzegu trawnika.
Trejaże z rozpiętymi na nich pnączami tworzą zielone ściany, toteż można je także wykorzystać do zamknięcia lub oddzielenia od siebie różnych części ogrodu ( np. części gospodarczej ),jako tło dla rabat kwiatowych, otoczenie kącika wypoczynkowego itp.
Mogą też zastępować żywopłoty,przy czym warto pamiętać, że dają efekt szybciej niż żywopłoty, które wyrastają na właściwą wysokość dopiero po kilku latach.

Bramka jest pod względem konstrukcji podobna do pojedynczego poprzecznego elementu pergoli. Może być pojedyncza (dwa słupy ) lub podwójna ( cztery słupy ). Bramki ustawia się w miejscach wymagających podkreślenia, np. jako przejście z jednej części ogrodu do drugiej, względnie przy zakończeniu drogi prowadzącej na placyk lub otwartą przestrzeń.

Pergole, trejaże i bramki mogą być użyte jako oddzielne elementy, można też zastosować je w różnych kombinacjach. Można przy nich posadzić pnącza takie jak:
    -kokornak
    -powojnik
    -rdest Auberta
    -wiciokrzew ( kaprifolium )
    -winobluszcz ( dzikie wino )
     -winorośl pnącą.

Więcej o tych roślinach na stronie:

http://wspanialyogrod.blogspot.com/2012/08/ozdobne-pnacza-trwae-i-zywopoty.html


Ogródek frontowy i część gospodarcza

   Ogródek frontowy.


Przy ulicach przeznaczonych do zabudowy indywidualnej domy cofnięte są zwykle o 4 - 10 m od chodnika ulicznego, do tak zwanej linii regulacyjnej (linii zabudowy ). Przestrzeń między chodnikiem a domem nazywana jest ogródkiem frontowym. Obsadzenie ogródka frontowego powinno być zharmonizowane z zadrzewieniem ulicy.
W ogródku frontowym można posadzić drzewo lub kilka krzewów (obecnie bardzo modne są iglaki ) i założyć trawnik. W takim ogródku dobrze też wyglądają na trawniku regularne rabaty z róż bukietowych lub kwiatów sezonowych - bratków, narcyzów, hiacyntów itp. Sprawiają wrażenie ładu i schludności, ale przede wszystkim ożywiają otoczenie barwami.
Naturalnie, można w ogródku frontowym posadzić byliny lub nawet urządzić rabaty skalne - to już zależy od naszych upodobań - trzeba jednak pamiętać o bardzo starannym ich pielęgnowaniu. Ogródek frontowy świadczy bowiem o właścicielu.
Przerwę w linii zabudowy można też wypełnić żywopłotem lub pergolą.

Część gospodarcza.

W małych ogródkach będzie to niewielki, pokryty trawą placyk, na którym ustawimy trzepak i pojemniki na śmieci. Projektujemy go zazwyczaj w pobliżu kuchni i oddzielamy od reszty ogrodu żywopłotem lub trejażem.
Na placyku gospodarczym warto przewidzieć miejsce pod kompostownik. Kompost jest doskonałym i najtańszym nawozem, toteż warto go mieć, nawet gdy planujemy uprawę niewielkiej ilości roślin.

Kąciki dla dzieci


Kąciki zabaw dla dzieci zdobyły sobie "prawo obywatelstwa" w naszych ogrodach.
Zadbajmy w naszym ogrodzie  miejsce (kącik) do zabawy dla naszych dzieci. Taki kącik najlepiej zaprojektować z dala od tarasu i placyku wypoczynkowego, niemniej jednak w takim miejscu aby można było bez trudu mieć bawiące się dzieci "na oku". Miejsce to powinno być osłonięto od wiatru (zwłaszcza od strony północnej) i tylko częściowo nasłonecznione (na przykład umieśćmy kącik pod dużym drzewem), aby dzieci nie przebywały zbyt długo na słońcu, zwłaszcza w czasie upałów.
Dla małych dzieci niezbędnym urządzeniem w ich kąciku zabaw będzie piaskownica, jeżeli jest drewniana zadbajmy aby deski były dobrze wygładzone i nie miały ostrych krawędzi, zadbajmy też o zakrywanie piaskownicy celem uniknięcia zanieczyszczenia piasku. Dzieci jednak rosną i za rok lub dwa sama piaskownica już nie wystarczy. Dla nieco starszych dzieci warto zrobić huśtawkę, równoważnię, szałas, ściankę do wspinaczki. Dobrym pomysłem jest też basen- brodzik (może być niewielki-tak żeby wystarczył do kąpieli i zabaw). Basen taki niekoniecznie musi się znajdować w kąciku dla dzieci, można go umieścić np. na trawniku - będzie wówczas dodatkową ozdobą ogrodu.
Naturalnie, gdy dzieci dorosną, przeznaczone dla nich części ogrodu trzeba będzie przebudować. Fakt ten należy brać pod uwagę już od początku podczas urządzania tych kącików zabaw, aby uniknąć zbyt dużych inwestycji, a później kłopotów przy likwidacji niektórych urządzeń.


 W pobliżu kącika zabaw możemy urządzić kilka grządek, aby dzieci pod kierunkiem rodziców samodzielnie wysiewały i uprawiały rośliny; uczy to odpowiedzialności prawie tak samo jak opieka nad zwierzęciem. Pozwólmy także dzieciom pracować razem z nami w innych częściach ogrodu, gdyż takie czynności jak grabienie, pielenie czy podlewanie rozwijają dziecko fizycznie, a poza tym dziecko cieszy się świadomością, że naprawdę pomaga i pracuje.




sobota, 7 lipca 2012

Taras i placyk wypoczynkowy


Dawniej chętnie budowano tarasy kryte i zamknięte tzw. werandy, jest to urządzenie przestarzałe - ciężkie i kosztowne. Lepiej nad częścią tarasu zbudować lekką konstrukcję pergoli, resztę zaś zostawić odkrytą. Pnącza okrywające pergolę lekko cieniują okna domu w lecie, zimą natomiast nie tamują dopływu światła. Obecnie buduje się tarasy niskie, a nawet wyłożone płytami placyki. Dobrze wygląda taras łączący się z poziomem ogrodu szerokimi, płaskimi stopniami.
Jako obrzeżenia tarasu wystarczą niskie murki lub balustrady. Dobre obrzeżenie tarasu mogą również stanowić skrzynki z kwiatami. Skrzynki takie powinny być szersze i głębsze niż balkonowe.
Małe domy jednorodzinne często mają tylko jedno wejście - boczne - i wtedy typowy taras do nich nie pasuje. W tym wypadku możemy taras zastąpić wyłożonym płytkami placykiem i dobudować do narożnika domu małą konstrukcję pergoli. Taras lub placyk budujemy dostatecznie obszerny, aby można było na nim ustawić stół i fotele ogrodowe.
Miejsce wypoczynku powinno być najprzyjemniejszą częścią ogrodu, a więc przy tarasie lub placyku możemy zgromadzić ulubione rośliny - trochę róż czy innych ładnie kwitnących krzewów, albo kilka grup roślin trwałych (bylin) - z tych ostatnich możemy skomponować efektowną rabatkę.
Jeżeli ogród jest dość obszerny, możemy zrobić dla domowników lubiących samotność jeszcze jeden kącik wypoczynkowy na przeciwległym krańcu ogrodu. Zbudowany tu taras lub placyk wypoczynkowy będzie spełniał tę samą rolę co dawna altanka.Możemy też zrobić ławeczkę pod drzewem lub otoczoną wysokimi krzewami.

 Rośliny nadające się do skrzynek na tarasach;.
-begonie bulwiaste, dalie karłowe, heliotrop, pelargonie, petunie, róże bukietowe (odmiany niskie), złocienie(odmiany kwietnikowe).
Bardziej szczegółowy opis tych roślin zamieszczę w następnych postach.
Krzewy łatwe w uprawie, efektownie wyglądające przy tarasach:
-forsycja, jałowiec sabiński, jaśminowiec, kalina, lilak, pigwowiec, tamaryszek, tawuła, wajgela, żylistek.
Bardziej szczegółowy opis tych roślin zamieszczę w następnych postach.
Jeżeli chodzi o wybór bylin, to trzeba zwrócić uwagę na wysokość i efektowne kwitnienie. Ponieważ taras i kącik wypoczynkowy zwykle są nieco podwyższone w stosunku do powierzchni ogrodu, lepiej przy nich sadzić rośliny niezbyt niskie, aby nie zostały optycznie przytłoczone. Spośród wielu gatunków jako byliny łatwe w uprawie, a jednocześnie pięknie kwitnące można polecić:
-astry trwałe, dalie, dzielżany, floksy trwałe, kosaćce(irysy), krwawniki, lilie liliowce, łubiny trwałe, narcyzy, nawłocie, ostróżki piwonie(peonie)rudbekie, tawułki, tulipany, złocienie, żonkile.
Bardziej szczegółowy opis tych roślin zamieszczę w następnych postach.
Pod drzewami można też posadzić byliny, naturalnie niskie i dobrze znoszące zacienienie:
- fiołek, konwalia, pierwiosnek, śnieżyca.
Bardziej szczegółowy opis tych roślin zamieszczę w następnych postach.


 



Dobry projekt - uwag kilka.

         Jakimi zasadami kierować się, aby projekt był dobry, prościej mówiąc, aby ogród był ładny?

Niełatwo tu o receptę, choćby dlatego, że gusty są różne. Ogólnie można powiedzieć, że cechami dobrego projektu są: prostota, celowość i porządek w zagospodarowaniu każdego kawałka ziemi.
- Unikajmy przeładowania elementami dekoracyjnymi.
-Niekorzystne jest nagromadzenie roślin w jednym miejscu.
Zakładając ogród sadzi się rośliny młode, a więc małe.Zajmują one niewiele miejsca, sadzi się je zbyt gęsto, aby wykorzystać teren, a nie uwzględnia się ich maksymalnego rozwoju. Gdy po kilku latach rośliny się rozrosną-zacieniają się wzajemnie i źle rozwijają, a zagęszczony ogród wcale nie jest ładny. Aby tego uniknąć, nie lekceważmy odległości, w jakich należy sadzić rośliny.

 Jakimi zasadami kierować się przy kształtowaniu ścieżek, rabat, klombów, trawników?
Czy projektować je symetrycznie, dzieląc ogród na figury geometryczne, czy operować liniami miękkimi i płynnymi? Otóż trudno tu trzymać się reguł. Jeżeli ogród jest bardzo mały, warto pamiętać, że symetryczny układ powoduje często nadmierne rozbicie na zbyt małe powierzchnie, natomiast projekt opracowany wyłącznie przy użyciu linii krzywych, miękkich, w stylu tzw. "angielskich" ogrodów naturalnych może nie dać na małej powierzchni właściwych efektów. Najczęściej łączy się obie te formy-sztywną i swobodną, ogólne zarysy całości projektuje się symetrycznie (umożliwia to najlepsze wykorzystanie miejsca i właściwe rozmieszczenie poszczególnych urządzeń), szczegóły zaś grupuje się swobodnie.
W ogrodach nieco większych warto jednak zdecydować się na układ swobodny, naturalny-rozwiązania mogą być bardzo atrakcyjne.
Gdy zdecydujesz się na konkretny styl ogrodu, musisz uwzględnić, że poświęcisz temu projektowi wiele czasu, gdyż zadanie nie jest wcale łatwe. Może się zdarzyć, że wielkość, kształt ogrodu albo perspektywa nie są odpowiednie dla stylu Twojego projektu. Dostosuj wówczas elementy Twojego projektu do zaistniałej sytuacji, lecz nie próbuj odtworzyć go dokładnie.
Jeżeli nie masz możliwości zrobienia ogrodu w stylu np."ogrodu kamiennego" lub "ogrodu japońskiego" możesz uwzględnić w swoim projekcie elementy takiego ogrodu.
Udane projekty ogrodów kwalifikują się do jednego z trzech podstawowych wzorów:
- okrągłego
- prostokątnego
- po przekątnej
choć sprytne sadzenie roślin i wariacje na te tematy zawsze powodują powstanie indywidualnego projektu.

Motyw okrągły.
 
  Motywy okrągłe są bardzo skuteczne jeżeli chcemy zamaskować prostokątny kształt ogrodu. Aby z tymi motywami stworzyć stylowy ogród wystarczy powiązać ze sobą kilka okręgów ( okrągły trawnik; okrągły taras; okrągły klomb kwiatowy ) i wypełnić roślinami luki między zakrzywionymi obszarami, a krawędziami prostymi. Korzystanie z cyrkla pomoże Ci stworzyć różne kombinacje i zobaczyć, który wzór jest najbardziej atrakcyjny - w razie potrzeby zawsze możesz zwiększyć lub zmniejszyć promienie poszczególnych okręgów.

Motyw prostokątny.

 Większość ludzi projektując ogród używa tego motywu, choć może nie dokonuje świadomego wysiłku, aby to zrobić. Motyw ten spełni swoją rolę jeżeli chcesz stworzyć formalny wygląd swojego ogrodu, lub chcesz podzielić długi, wąski ogród na mniejsze części.

Motyw po przekątnej.

 Taki motyw stwarza poczucie przestrzeni gdy patrzymy wzdłuż i wszerz ogrodu. Zacznij od narysowania siatki pod kątem 45 stopni od domu lub głównego ogrodzenia. Siatki tej użyj jako swego rodzaju przewodnika przy rysowaniu projektu.




            Drogi i ścieżki.

Ważną sprawą jest rozplanowanie dróg i ścieżek. Łączą one ogród z domem, toteż powinny być tak zaprojektowane, aby zapewniły szybki i wygodny dostęp do różnych części i punktów ogrodu. Drogi muszą przebiegać nie tylko celowo, lecz muszą być tak usytuowane, aby nie były zbyt widoczne. W ogrodzie przydomowym powinno się projektować tylko drogi najbardziej niezbędne - zbyt dużo dróg dzieli ogród na małe powierzchnie, wpływając ujemnie na jego ogólny wygląd.
Jeżeli mamy zamiar urządzić ogród użytkowo-ozdobny, w części użytkowej, najwłaściwsze będą drogi przebiegające w linii prostej, natomiast w części ozdobnej można je poprowadzić swobodniej, płynniej.
Przy projektowaniu dróg i ścieżek trzeba zwrócić uwagę na właściwe zastosowanie spadów, umożliwiających szybkie spływanie wody z opadów. Ma to duże znaczenie zwłaszcza na glebach nieprzepuszczalnych.






Projektowanie i planowanie


 Może być wiele najrozmaitszych wariantów ogrodów. Na przykład w zupełnie prostym ogrodzie ozdobnym mogą być  fragmenty bardziej amatorskie i kolekcjonerskie ,jak ogród skalny ,rośliny wodne, kolekcja bylin lub krzewów ozdobnych.W ogrodzie kolekcjonera może być kilka krzewów lub drzew owocowych.Pewne fragmenty,np.kącik wypoczynkowy,część gospodarcza,jak również pewne urządzenia , np.schody lub pergola,będą się także powtarzały w różnych typach ogrodów. Kto chce mieć ogród nieschematyczny i niestandardowy powinien samodzielnie łączyć różne warianty z różnych typów ogrodów dla osiągnięcia jak najlepszego zadowolenia i satysfakcji.
Nie żałujmy czasu na zaplanowanie ogrodu. Z bezplanowej,dorywczej pracy i chwilowych zachcianek nie wyjdzie nic dobrego,natomiast ogród przemyślany w najdrobniejszych szczegółach i urządzony według naszego planu na pewno nas nie rozczaruje. A przy tym samo projektowanie-to już duża przyjemność,nie mniejsza od przyjemności realizowania.
Ponieważ przy projektowaniu najważniejszy jest trafny wybór, zapoznajmy się z typami ogrodów,urządzeniami i roślinami.
Szczególnie dobrze trzeba się zaznajomić z roślinami, gdyż to one decydują o wyglądzie i pięknie ogrodu.
Każda roślina ma indywidualne cechy,różni się od innych kształtem,barwą i wysokością,różnie się rozwija,zmienia kształt i wielkość,inna jest wiosną,latem czy jesienią.
 Dzieło architektury jest pełnym dziełem z chwila ukończenia budowy, ogród natomiast nie osiąga ostatecznego wyglądu nawet po całkowitym urządzeniu-zmienia się w miarę rozwoju roślin, staje się z każdym rokiem inny i piękniejszy, naturalnie jeśli jest dobrze zaprojektowany i pielęgnowany. Projektując ogród szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na wartości zdobnicze roślin i na sposoby ich zestawienia.  Pamiętajmy też o potrzebach roślin, gdyż ten sam gatunek w warunkach odpowiadających jego wymaganiom wygląda znacznie efektowniej niż w warunkach nieodpowiednich, nie mówiąc już o tym, że często warunki decydują o życiu roślin.
Ważny jest nie tylko wybór roślin-trzeba jeszcze strzec się przeładowania ogrodu. Mając do wyboru wiele gatunków i odmian, trudno jest z czegoś zrezygnować, chciałoby się mieć u siebie jak najwięcej pięknych drzew, krzewów i kwiatów, ze względu jednak na ograniczoną powierzchnię ogrodu i wymagania bytowe roślin ich ilość należy ograniczyć.



Na początek słów kilka...




O przyjemnościach i satysfakcji jaką daje posiadanie ogrodu, nie trzeba dziś nikogo przekonywać.Wielu ludzi odczuwa potrzebę większej ilości powietrza i zieleni, potrzebę bliskości z naturą.Zaspokojenie tych potrzeb daje własny ogród.
Urządzenie ogrodu jest mniej skomplikowane niż się ogólnie sądzi i nie zawsze wymaga projektanta.Wymaga natomiast rozpatrzenia swych potrzeb i możliwości. Urządźmy go tak,aby był w lecie głównym miejscem wypoczynku dla dorosłych i dzieci.Musi w nim być dużo wolnej przestrzeni i słońca,a także zaciszny kącik,w którym można poczytać lub pracować,a w pogodne popołudnie zjeść podwieczorek.Jeżeli są dzieci,tym bardziej nie zagęszczajmy ogrodu i nie urządzajmy wyszukanych rabat-dzieci powinny właśnie w ogrodzie mieć największą swobodę i bawić się bez skrępowania.Warto natomiast urządzić im piaskownicę, huśtawkę lub basen-brodzik.Duża atrakcją dla dzieci są wszelkiego rodzaju szałasy,chatki i domki na drzewach.
Najwięcej przestrzeni w ogrodzie powinien zająć duży trawnik-roślin ozdobnych wybieramy raczej niewiele i rozmieszczamy je po bokach,przy ogrodzeniu.Ponieważ mamy zwykle mało czasu na pielęgnację ogrodu,wybieramy takie rośliny,które przy małym nakładzie pracy będą dobrze rosły i zdobiły (nawet wtedy,gdy wyjedziemy na urlop). Będą to przede wszystkim drzewa,krzewy i niektóre trwałe rośliny ozdobne,czyli byliny.Taki ogród,w odróżnieniu od ogrodu użytkowego(zawierającego drzewa i krzewy owocowe oraz warzywa),nazywamy ogrodem ozdobnym.
Wśród użytkowników ogrodów są także osoby szczególnie interesujące się roślinami. Takim ludziom nie wystarczy prosty ogród.Będą chcieli mieć kolekcję różnych krzewów czy kwiatów,będą chcieli mieć rośliny skalne,wodne itp.Takie kwiaciarskie hobby może dać wiele radości i satysfakcji,wymaga jednak większego wkładu pracy.O tym,czy ogród wymaga dużego, nakładu pracy decyduje często ilość,nie rodzaj roślin.
Dotychczas mówiliśmy tylko o wypoczynku i przyjemności związanej z pracą w ogrodzie, ale są tez osoby,które chciałyby mieć z ogrodu przyjemności i korzyści bardziej"materialnej"natury,a więc owoce i warzywa.Ci przede wszystkim powinni zrobić dobry wybór wśród gatunków i odmian roślin uprawnych.Nie zawsze opłaci się sadzenie pospolitych warzyw,które wszędzie można tanio nabyć,warto natomiast posadzić kilka rzadko spotykanych na rynku odmian,trochę warzyw przyprawowych,aby mieć je świeże pod ręką,itp.Zasługują też na uwagę warzywa mniej znane,które trudno zwykle znaleźć na rynku.Mogą one stanowić urozmaicenie codziennych jadłospisów.
Nie zalecane jest sadzenie dużych drzew owocowych,które wkrótce zacienia cały ogród,lecz warto posadzić małe drzewa karłowe.Spośród odmian wybieramy takie,które mają dorodne i smaczne owoce.
Owoce i warzywa z własnego ogrodu sprawią nie mniejszą przyjemność niż kwiaty.