niedziela, 8 lipca 2012

Pergole i trejaże.


 Efektownymi urządzeniami urozmaicającymi ogród i umożliwiającymi praktyczne rozwiązanie wielu założeń projektu mogą być pergole, trejaże i bramki.
Pergola zbudowana jest zwykle z drewnianych lub kamiennych słupów ustawionych w dwóch rzędach, górne słupów połączone są beleczkami wzdłuż i w poprzek. Boki są niezabudowane lub wypełniają je kratki umieszczone między słupami.
Formy pergoli mogą być różne, począwszy od najprostszych, tj. od zwykłych drewnianych słupów i poprzeczek, do form skomplikowanych o rozbudowanych i efektownych konstrukcjach.
Pokryte roślinami pergole tworzą cieniste alejki, szczególnie przydatne w czasie upalnych dni.Można je ustawić przy drodze prowadzącej w głąb ogrodu, np.do placyku wypoczynkowego lub basenu, jako osłonę oddzielającą od ogrodu sąsiada, a także jako łącznik np. między garażem a domem itp.

Odmienną formę pergoli stanowią tzw. trejaże. Są to ażurowe ścianki w formie kratek, wsparte na słupach rozmieszczonych w równych odstępach przy drodze lub na brzegu trawnika.
Trejaże z rozpiętymi na nich pnączami tworzą zielone ściany, toteż można je także wykorzystać do zamknięcia lub oddzielenia od siebie różnych części ogrodu ( np. części gospodarczej ),jako tło dla rabat kwiatowych, otoczenie kącika wypoczynkowego itp.
Mogą też zastępować żywopłoty,przy czym warto pamiętać, że dają efekt szybciej niż żywopłoty, które wyrastają na właściwą wysokość dopiero po kilku latach.

Bramka jest pod względem konstrukcji podobna do pojedynczego poprzecznego elementu pergoli. Może być pojedyncza (dwa słupy ) lub podwójna ( cztery słupy ). Bramki ustawia się w miejscach wymagających podkreślenia, np. jako przejście z jednej części ogrodu do drugiej, względnie przy zakończeniu drogi prowadzącej na placyk lub otwartą przestrzeń.

Pergole, trejaże i bramki mogą być użyte jako oddzielne elementy, można też zastosować je w różnych kombinacjach. Można przy nich posadzić pnącza takie jak:
    -kokornak
    -powojnik
    -rdest Auberta
    -wiciokrzew ( kaprifolium )
    -winobluszcz ( dzikie wino )
     -winorośl pnącą.

Więcej o tych roślinach na stronie:

http://wspanialyogrod.blogspot.com/2012/08/ozdobne-pnacza-trwae-i-zywopoty.html


1 komentarz:

  1. Robi to wrażenie z pewnością. Jednak w domowych ogrodach raczej stosuje się mniejsze pergole, ja na taką nie miałabym najzwyczajniej miejsca. Na stronie http://slonko.eu/ można znaleźć sporo ciekawych propozycji.

    OdpowiedzUsuń