sobota, 7 lipca 2012

Dobry projekt - uwag kilka.

         Jakimi zasadami kierować się, aby projekt był dobry, prościej mówiąc, aby ogród był ładny?

Niełatwo tu o receptę, choćby dlatego, że gusty są różne. Ogólnie można powiedzieć, że cechami dobrego projektu są: prostota, celowość i porządek w zagospodarowaniu każdego kawałka ziemi.
- Unikajmy przeładowania elementami dekoracyjnymi.
-Niekorzystne jest nagromadzenie roślin w jednym miejscu.
Zakładając ogród sadzi się rośliny młode, a więc małe.Zajmują one niewiele miejsca, sadzi się je zbyt gęsto, aby wykorzystać teren, a nie uwzględnia się ich maksymalnego rozwoju. Gdy po kilku latach rośliny się rozrosną-zacieniają się wzajemnie i źle rozwijają, a zagęszczony ogród wcale nie jest ładny. Aby tego uniknąć, nie lekceważmy odległości, w jakich należy sadzić rośliny.

 Jakimi zasadami kierować się przy kształtowaniu ścieżek, rabat, klombów, trawników?
Czy projektować je symetrycznie, dzieląc ogród na figury geometryczne, czy operować liniami miękkimi i płynnymi? Otóż trudno tu trzymać się reguł. Jeżeli ogród jest bardzo mały, warto pamiętać, że symetryczny układ powoduje często nadmierne rozbicie na zbyt małe powierzchnie, natomiast projekt opracowany wyłącznie przy użyciu linii krzywych, miękkich, w stylu tzw. "angielskich" ogrodów naturalnych może nie dać na małej powierzchni właściwych efektów. Najczęściej łączy się obie te formy-sztywną i swobodną, ogólne zarysy całości projektuje się symetrycznie (umożliwia to najlepsze wykorzystanie miejsca i właściwe rozmieszczenie poszczególnych urządzeń), szczegóły zaś grupuje się swobodnie.
W ogrodach nieco większych warto jednak zdecydować się na układ swobodny, naturalny-rozwiązania mogą być bardzo atrakcyjne.
Gdy zdecydujesz się na konkretny styl ogrodu, musisz uwzględnić, że poświęcisz temu projektowi wiele czasu, gdyż zadanie nie jest wcale łatwe. Może się zdarzyć, że wielkość, kształt ogrodu albo perspektywa nie są odpowiednie dla stylu Twojego projektu. Dostosuj wówczas elementy Twojego projektu do zaistniałej sytuacji, lecz nie próbuj odtworzyć go dokładnie.
Jeżeli nie masz możliwości zrobienia ogrodu w stylu np."ogrodu kamiennego" lub "ogrodu japońskiego" możesz uwzględnić w swoim projekcie elementy takiego ogrodu.
Udane projekty ogrodów kwalifikują się do jednego z trzech podstawowych wzorów:
- okrągłego
- prostokątnego
- po przekątnej
choć sprytne sadzenie roślin i wariacje na te tematy zawsze powodują powstanie indywidualnego projektu.

Motyw okrągły.
 
  Motywy okrągłe są bardzo skuteczne jeżeli chcemy zamaskować prostokątny kształt ogrodu. Aby z tymi motywami stworzyć stylowy ogród wystarczy powiązać ze sobą kilka okręgów ( okrągły trawnik; okrągły taras; okrągły klomb kwiatowy ) i wypełnić roślinami luki między zakrzywionymi obszarami, a krawędziami prostymi. Korzystanie z cyrkla pomoże Ci stworzyć różne kombinacje i zobaczyć, który wzór jest najbardziej atrakcyjny - w razie potrzeby zawsze możesz zwiększyć lub zmniejszyć promienie poszczególnych okręgów.

Motyw prostokątny.

 Większość ludzi projektując ogród używa tego motywu, choć może nie dokonuje świadomego wysiłku, aby to zrobić. Motyw ten spełni swoją rolę jeżeli chcesz stworzyć formalny wygląd swojego ogrodu, lub chcesz podzielić długi, wąski ogród na mniejsze części.

Motyw po przekątnej.

 Taki motyw stwarza poczucie przestrzeni gdy patrzymy wzdłuż i wszerz ogrodu. Zacznij od narysowania siatki pod kątem 45 stopni od domu lub głównego ogrodzenia. Siatki tej użyj jako swego rodzaju przewodnika przy rysowaniu projektu.




            Drogi i ścieżki.

Ważną sprawą jest rozplanowanie dróg i ścieżek. Łączą one ogród z domem, toteż powinny być tak zaprojektowane, aby zapewniły szybki i wygodny dostęp do różnych części i punktów ogrodu. Drogi muszą przebiegać nie tylko celowo, lecz muszą być tak usytuowane, aby nie były zbyt widoczne. W ogrodzie przydomowym powinno się projektować tylko drogi najbardziej niezbędne - zbyt dużo dróg dzieli ogród na małe powierzchnie, wpływając ujemnie na jego ogólny wygląd.
Jeżeli mamy zamiar urządzić ogród użytkowo-ozdobny, w części użytkowej, najwłaściwsze będą drogi przebiegające w linii prostej, natomiast w części ozdobnej można je poprowadzić swobodniej, płynniej.
Przy projektowaniu dróg i ścieżek trzeba zwrócić uwagę na właściwe zastosowanie spadów, umożliwiających szybkie spływanie wody z opadów. Ma to duże znaczenie zwłaszcza na glebach nieprzepuszczalnych.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz