niedziela, 8 lipca 2012

Murki kwiatowe.


Murki kwiatowe budowane są z różnego rodzaju kamienia. Rośliny sadzimy między kamieniami w szczelinach wypełnionych ziemią.W naszym klimacie najlepiej budować murki niskie (wys.około 0,5 m) ponieważ na wysokich rośliny cierpiały by z powodu suszy, a nawożenie byłoby dość uciążliwe.
Murki kwiatowe nie tylko umożliwiają uprawę roślin skalnych, są też ładnym motywem dekoracyjnym, szczególnie gdy podkreślają różnicę poziomów w ogrodach o nierównym terenie. Amatorzy takich rozwiązań mogą stworzyć sztuczne różnice poziomów, nawet na płaskim terenie. Jeżeli murek stosujemy przy dużej różnicy poziomów, powinien się składać przynajmniej z dwóch, trzech pięter połączonych rabatą skalną lub skarpą kwiatową.
Murki bywają stosowane oddzielnie, np. jako otoczenie kącika wypoczynkowego lub jako tło drogi, albo też połączone z tarasem schodami i rabatami skalnymi (lecz to jest nieco trudniejsze).
Niskie murki każdy może wykonać sam, gdyż buduje się je bez fundamentów i zazwyczaj nie wymagają spajania zaprawą cementową..
Niskie murki mogą być kolorowe przez cały rok, obsadzone odpowiednimi roślinami, kwitnącymi od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Bardzo dobrze jest posadzić na murkach rośliny kaskadowe, taki jak nasturcje czy lobelie - efekt będzie naprawdę wspaniały.
Roślinami nadającymi się do uprawy na murkach kwiatowych są między innymi:




 Smagliczka skalna - niska roślina bylinowa, tworząca kępki, kwiaty żółte zebrane w baldachowate grona tworzą rozetę. Kwitnie w kwietniu. Najlepiej rośnie na przewiewnej, dość suchej i kamienistej, wapnowanej glebie. Lubi stanowisko słoneczne, jest odporna na mróz i suszę.

                                                             
                                                                
Żagwin, obrecja - efektowna bylina skalna, tworząca zwarte poduszki, pokryte od kwietnia do czerwca masą kwiatów o czystych, intensywnych barwach. Roślina ta wymaga drenażu, żyznej, lekkiej gleby i okrywania na zimę. Bardzo ładnie wygląda w  sąsiedztwie wiosennych gatunków floksów.




  Przetacznik - z niskich ( 10 - 20 cm wysokości) darniowych gatunków tej byliny najczęściej spotykane są odmiany Veronica latifolia"Rojal Blue" o kwiatach szafirowo niebieskich, ukazujących się w maju i Veronica prostrata o jasno i ciemno niebieskich kwiatach. Na polecenie zasługuje też przetacznik siwy ze względu na srebrzyste liście.
Byliny te wymagają żyznej gleby i słonecznego stanowiska.


Na niskich murkach skalnych można także posadzić karłowe drzewa iglaste - wówczas wspaniały efekt będzie przez cały rok.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz