poniedziałek, 9 lipca 2012

Ogródki wodne.


Nawet najmniejsze lustro wody ożywia ogród, co czyni go przyjemniejszym i bardziej atrakcyjnym. Zbiorniki wodne dają możliwości uprawiania wielu niezwykle pięknych i atrakcyjnych roślin ozdobnych, związanych ze środowiskiem wodnym. Wiele z tych roślin wymaga albo płytkiej wody, albo ciągle wilgotnego brzegu zbiornika wodnego - na zwykłych rabatach w  ogóle nie mogą rosnąć lub źle się rozwijają i nie ukazują w pełni swego piękna.
Poza znaczeniem ozdobnym zbiornik z wodą ma znaczenie biologiczne, gdyż jest większa wilgotność powietrza w ogrodzie, a więc rośliny lepiej się rozwijają. Korzystne dla roślin jest także podlewanie wodą ze zbiornika gdyż jest ona cieplejsza i zawiera więcej tlenu niż woda z wodociągu.
Przez nazwę "ogródek wodny" rozumiemy zbiornik z roślinami wodnymi otoczony odpowiednio zgrupowaną roślinnością nadwodną. Ogródek taki może stać się najpiękniejszym fragmentem ogrodu, a jego urządzenie nie jest trudniejsze od urządzenia ogródka skalnego.
Typy i formy zbiorników wodnych mogą być różne - od kręgu betonowego do dużych basenów o różnych zarysach.
Basen dekoracyjny o dużej powierzchni lustra wody zwykle umieszczamy w pobliżu domu, tak aby był widoczny z tarasu oraz z najczęściej odwiedzanych części ogrodu. Można go zaprojektować symetrycznie, np. pośrodku lub w rogu, albo powiązać niesymetrycznie z jakimś ważnym miejscem ogrodu.
Dobrym tłem dla zbiornika wodnego jest trawnik, może być luźno obłożony płytami kamiennymi lub płaskimi stopniami. Przy brzegach (ale tylko na pewnej części - żeby go nie zasłaniać ) grupujemy roślinność nadwodną, jak np. irysy japońskie, tawułki, pełniki i inne. Brzegi zbiornika należy tak ukształtować aby, można było je okresowo zalewać dla stworzenia rośliną jak najlepszych warunków rozwoju.
Jeżeli decydujemy się na wodotrysk w ogródku wodnym, nie róbmy tradycyjnej pionowej fontanny, lecz
zastosujmy ozdobną oprawę, z której strumienie wody tryskające stale i powoli uzupełniają poziom wody w zbiorniku, a spadające krople wody nie szkodzą rosnącym obok rośliną.

Rośliny do ogródków wodnych.
Najlepszymi roślinami do ogródków wodnych są: grzybienie ( lilie wodne ), strzałka wodna, kaczeniec, funkia (hosta ), kosaćce ( gatunki nadwodne ),niezapominajka błotna, pałka wąskolistna, pełnik trzcina, tawułka
.


3 komentarze:

  1. Bardzo fajny wpis. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja jeszcze takiego czegoś nie mam u siebie, ale może również powstanie oczko wodne. Na ten moment zainteresowałam się pompami do nawodnień https://www.dostudni.pl/pompy-do-nawodnien-czym-kierowac-sie-przy-wyborze,b78.html i jestem zdania, że są one wręcz niezbędne.

    OdpowiedzUsuń
  3. Niestety takich rzeczy ja u siebie akurat nie mam lecz wiem dokładnie jak istotną kwestią jest to aby w naszym ogrodzie właściwie wypoczywać. Jak dla mnie świetnym wyborem był zakup mebli tarasowych https://ogrodolandia.pl/meble-na-taras i jak najbardziej teraz wiem, że warto jest je mieć.

    OdpowiedzUsuń