czwartek, 17 stycznia 2013

Różne efekty w Twoim ogrodzie



Można wprowadzić trochę egzotycznych efektów do swojego ogrodu koncentrując się na egzotycznie wyglądających roślinach, które są bardzo wytrzymałe na nasze warunki klimatyczne. Posadźmy je w doniczkach na patio lub na pochyłych powierzchniach ogrodu wysypanych suchym żwirem - pomoże nam to stworzyć iluzję ogrodu w ciepłym suchym klimacie .Odpowiednimi roślinami do stworzenia takiego egzotycznego efektu są:








Tęgacz - len nowozelandzki - phornium jest to bylina z rodziny, wyglądem przypominająca jukkę, kwitnie na przełomie lipca i sierpnia, kwiaty są bardzo okazałe, czerwone, silnie pachnące. Rozmnażamy przez podział dwu - trzyletnich kęp. Lubi glebę dobrze uprawioną, stanowisko słoneczne i wilgotne.Na zimę trzeba roślinę przenieść do cieplejszego pomieszczenia, gdyż nie jest wytrzymała na mrozy i w naszych warunkach nie przetrwa zimy.









Szorstkowiec - trachycapus najbardziej mrozoodporna palma, wytrzymuje mrozy nawet do 18 stopni Celsiusza, jednak krótkotrwałe, należy więc zabezpieczyć roślinę na zimę.
Jest odporna na zasolenie gleby i wiatr
Dorasta do około 10m. wysokości.
Młode palmy najlepiej przenieść na zimę do pomieszczeń.







 Agawa odmiana amerykańska jest największą wśród agaw. Tworzy rozetę z szarozielonych liści długości od 1 do 2 m.Młode liście stoją pionowo; starsze wyginają się w kształcie litery S Agawa kwitnie tylko raz w swoim życiu, po czym zamiera. Podczas kwitnienia ze środka rozety liściowej wyrasta pęd długości ok 10m zwieńczony kwiatostanem żółtych, rurkowatych, pachnących kwiatów.







Jukka jest bardzo cenioną rośliną ozdobną, uprawianą nie tylko ze względu na swój ładny pokrój, ale także ze względu na przepiękne, białe,obfite kwiatostany.
Wymaga stanowiska słonecznego, niezbyt żyznego, piaszczysto - próchniczego podłoża o niewielkiej wilgotności ( nawozić też należy bardzo umiarkowanie ).
Jest bardzo łatwa w uprawie i w pełni mrozoodporna; w naszym klimacie może być uprawiana w gruncie.






Jak widać wystarczy kilka dobrze dobranych roślin, które mogą stworzyć obraz odległych egzotycznych miejsc.

      Kamienie i żwir w ogrodzie.

Chociaż kamienie i skały są powszechnie stosowane w japońskich ogrodach to mogą one również być kluczowym elementem w tworzeniu ogrodu, który bardziej przypomina wyschnięte koryto rzeki w suchym regionie - ogrodu, który można znaleźć na skalistym pół-pustynnym obszarze.



Taki ogród wymaga minimalnego nakładu pracy, gdyż posadzimy tam rośliny odporne na suszę, co powinno bardzo ładnie wyglądać nawet w niezbyt suche lato. Tego typu ogrody są szczególnie polecane osobą o silnym poczuciu związku z naturą, a w mniejszym stopniu miłośnikom roślin, bo chociaż rośliny odgrywają tu bardzo istotna rolę, to możliwość zastosowania ich szerokiej gamy jest bardzo ograniczona.
Wybór takiego typu ogrodu jest praktyczny w przypadku bardzo ograniczonej przestrzeni. Można ustawić kilka dużych kamieni jako wzorcowe punkty, a rośliny mogą być posadzone swobodnie w grupach lub jako pojedyncze okazy. Nie trzeba wielu roślin aby stworzyć ogród w pół-pustynnym, skalistym stylu,gdyż ograniczona ich ilość oraz ciężki i silny krajobraz są cechami charakterystycznymi tego stylu.

Wysypanie naturalnych pochyłości terenu suchym żwirem i posadzenie na nich takich roślin jak: jukki, agawy czy palmy pomoże nam stworzyć iluzję ogrodu w ciepłym, suchym klimacie.


      Ogród śródziemnomorski

Iluzję ogrodu śródziemnomorskiego najłatwiej osiągnąć na miejskim podwórku lub w wąskim ogrodzie otoczonym murem - nie osiągniemy tego efektu jeżeli ogrodzenie będzie zbyt niskie i poza nim będziemy widzieli domy i ogrody sąsiadów.
Ściany i ogrodzenia najlepiej pomalować na biało lub na inny jasny kolor aby stworzyć wrażenie większej przestrzeni.Jeżeli w murze mamy wnęki, w których można umieścić rośliny, to dobrze jest zamontować tam półki, na doniczki z kwiatami.


Niedaleko patio można zainstalować niewielki zbiornik z roślinami wodnymi. Zastosowanie ogródka wodnego, murków kwiatowych, dużej ilości doniczek i skrzynek ozdobnych stworzy nam klimat ogrodu śródziemnomorskiego. Dla dopełnienia iluzji ustawmy tam meble ogrodowe i różne ozdoby.
Najładniej w takich ogrodach prezentują się takie rośliny jak:


Pelargonie - nazwa tych roślin pochodzi od greckiego słowa Pelargos, co w dosłownym tłumaczeniu znaczy bocian. Pelargonie były bardzo popularne w XIX wieku, dziś uprawianych jest około 230 gatunków tych roślin, z których prawie wszystkie są mieszańcami powstałymi wciągu wielu dziesięcioleci. Są roślinami miłującymi słońce, niestety zimy w naszym klimacie muszą spędzać w pomieszczeniu. Kwitną całe lato.
W dzisiejszych czasach coraz większą popularnością cieszą się pelargonie o pachnących liściach - nie mają wprawdzie urzekających pięknem kwiatów, ale ich atrakcję stanowią pachnące, koronkowe liście.


Oleandry - roślina lubiąca dużo światła i stanowiska słonecznego, gdyż w przeciwnym razie nie zakwitnie, gleby gliniastej, obfitego podlewania i przewiewnego miejsca. Źle znosi przesadzanie. Kwitnie od maja do września. W naszym klimacie musi zimować w pomieszczeniach.

UWAGA - OLEANDER JEST ROŚLINĄ TRUJĄCĄ !!!

 


Bugenwilla - roślina pnąca i płożąca, bardzo ceniona ze względu na obfite kwitnienie. Potrzebuje gleby żyznej, próchniczej, ciągle wilgotnej - jednak przy nadmiarze wilgoci gubi liście i więdnie. Obficiej kwitnie posadzona w niezbyt dużych, przyciasnych doniczkach. do momentu zakwitnięcia bugenwillę zraszamy, a później aby zapewnić roślinie odpowiednią wilgotność wstawiamy doniczkę do pojemnika z mokrym torfem, piaskiem lub keramzytem. Na zimę wstawiamy do pomieszczenia. Bugenwilla jest rośliną trudną w uprawie.






Bieluń, Datura.
Jest to rodzaj byliny lub małego drzewka charakteryzujący się dużymi, lejkowatymi kwiatami Bieluń lubi stanowisko słoneczne i obfite podlewanie - w suche, upalne, letnie dni nawet kilka razy dziennie. Nie jest odporny na mróz i na zimę musimy go zabrać do pomieszczenia o temperaturze 13-14st.C, jednak przedtem większe rośliny należy przyciąć.