sobota, 18 sierpnia 2012

Rośliny ozdobne - drzewa.

Spośród ogromnego bogactwa roślin ozdobnych możemy wyróżnić takie, które nie są wybredne co do gleby, dobrze znoszą mrozy i susze oraz nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych oraz takie, które są bardziej wrażliwe i o większych wymaganiach.
Ci, którzy chcą urządzić najprostszy ogród ozdobny, wygodny dla wszystkich domowników, powinni wybrać rośliny o najmniejszym stopniu trudności uprawi.Do takich roślin należą przede wszystkim drzewa i krzewy ozdobne, niektóre najodporniejsze róże i wiele bylin.Przy urządzaniu tego typu ogrodu trzeba zwrócić szczególną uwagę na wymagania roślin, aby w danych warunkach mogły się dobrze rozwija, a więc abyśmy przy jak najmniejszym wysiłku otrzymali jak najlepsze efekty. Pamiętajmy też, że w prostym ogrodzie ozdobnym powinno się znajdować raczej niewiele roślin - to przecież wynika z jego charakteru.Amatorzy, którzy chcą poświęcić ogrodowi więcej czasu i zainteresowania, mogą się zdecydować na rośliny trudniejsze w uprawie, muszą bowiem zapewnić im odpowiednie warunki - użyźnić ziemię roślinom wybrednym, zabezpieczyć przed mrozami rośliny mniej odporne, nauczyć się chronić przed chorobami rośliny wrażliwe.
Przy zakupie roślin należy zasięgnąć informacji o cechach i właściwościach danej odmiany. Warto też zachować pewną ostrożność przy wprowadzaniu do ogrodu odmian nowych, częstokroć zdarza się, zwłaszcza w wypadku róż, że reklamowana nowość jest gorsza niż dawna, wypróbowana odmiana.Ponadto radzę zwracać uwagę na odmiany krajowej hodowli, gdyż są one bardziej przystosowane do naszych warunków, zwłaszcza klimatycznych.

Drzewa ozdobne.

Drzewa, jako najważniejsze rośliny ogrodu, mają decydujący wpływ na jego wygląd i nastrój. Dlatego ważny jest wybór gatunków i ich właściwe zestawienie.
Posadzenie drzew niewątpliwie doda urody naszemu ogrodowi, lecz ogólna ich liczba w średnim ogrodzie przydomowym powinna ograniczyć się do dwóch - trzech sztuk, a w małym wystarczy jedno niewielkie lub bardzo wolno rosnące.
Drzewa rozmieszczamy tak, aby w wieku dojrzałym nie zacieniały okien, rabat i innych miejsc, które powinny być nasłonecznione.Przede wszystkim warto posadzić drzewo w głębi ogrodu przy kąciku wypoczynkowym.Ponieważ kącik taki nie znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie domu mieszkalnego, nie ma obawy o zacienianie okien. Do posadzenia przy kąciku wypoczynkowym najodpowiedniejsze będą drzewa o szerokiej rozłożystej lub zwisającej koronie, jak np. brzoza brodawkowata odmiana Yunga, dąb czerwony odniana Wiera, jesion wyniosły odmiana zwisająca lub wierzba biała odmiana zwisająca.
 W małym lub średnim ogrodzie jedno duże drzewo ozdobne można posadzić przy ogrodzeniu, blisko ulicy. W dużym ogrodzie przy wejściu z ulicy można posadzić kilka drzew, oczywiście o mniejszych lub wąskich koronach, np.topole włoskie lub chińskie, które są bardzo efektowne. Jedno duże drzewo można posadzić w bezpośrednim sąsiedztwie części gospodarczej. W dużym ogrodzie najodpowiedniejszy do tego celu będzie orzech włoski, a więc drzewo owocowe.Przed domem w części ozdobnej można posadzić drzewo iglaste, np. świerk srebrzysty lub jodłę jednobarwną, albo małe drzewka ozdobne, np. ozdobną wiśnię lub jabłoń, różową robinię, dereń, jarząb pospolity itp.
Drzewa duże w dobrych warunkach wyrastają do wysokości 20 - 30 m, drzewa średnie 10 - 15 m, drzewa małe 4 - 8m. Średnia korona różnych gatunków drzew osiąga często podobne wymiary ( z wyjątkiem gatunków i odmian o pokroju wzniosłym lub kolumnowym ). Korzenie drzew rozrastają się coraz szerzej i przekraczają obwód korony. A więc duże drzewo, jak np. buk, dąb klon, lipa itp.po osiągnięciu pełnych rozmiarów( szybko rosnące po 15 - 20 latach ) może na bardzo dużej powierzchni cieniować i pozbawiać składników pokarmowych oraz wody inne rośliny. W praktyce drzewa ozdobne w ogrodach przydomowych nigdy nie rozrastają się tak silnie, jednak prawie zawsze utrudniają wzrost krzewów, bylin i innych roślin w odległości kilku lub kilkunastu metrów od pnia. A więc tylko w bardzo dużym ogrodzie sadzimy nieco więcej drzew, tworząc z nich grupy.
Aby stworzyć jednolity charakter ogrodu starajmy się wybierać gatunki drzew harmonizujące ze sobą barwami liści, sylwetkami oraz pokrojem koron, aby stworzyć jednolity charakter ogrodu. Przy wyborze drzew ozdobnych do ogrodów przydomowych należy też zwrócić uwagę na ich wymagania.
Do mało wymagających drzew liściastych należą między innymi: brzoza brodawkowata, głóg dwuszyjkowy, jarząb pospolity ( jarzębina ), klon jesionolistny, robinia lepka, topola Simona, topola czarna odmiana włoska, wierzba biała odmiana zwisająca.
Do mało wymagających drzew iglastych należą między innymi: jałowiec wirgilijski, jodła jednobarwna, świerk kłujący.

Gleba w naszym ogrodzie.

Przy opisach roślin ozdobnych i użytkowych podawane są określenia gleby, takie jak:żyzna, ciężka, lekka, przepuszczalna, wilgotna itp.Oto kilka prostych pojęć z tej dziedziny. Głównymi składnikami gleby są:
   1. części nieorganiczne - przede wszystkim piasek i drobniejsze od niego tzw.części spławialne,
   2.części organiczne - głównie próchnica powstała z rozkładu obumarłych roślin i zwierząt.
Gleba ciężka. Jest to gleba, w której duży procent stanowią najdrobniejsze cząstki nieorganiczne. Występują też w niej czasami niewielkie ilości grubszego piasku i próchnicy. Na takiej glebie rośliny źle rosną,bowiem trudno przepuszcza ona powietrze i wodę. Po deszczu bardzo wolno wysycha, a w czasie suszy tworzy się na niej twarda skorupa, a wiosną nagrzewa się bardzo powoli. Aby poprawić przydatność ogrodniczą takiej gleby należy dodać piasku i torfu.
Gleba lekka. Jest to gleba składająca się w większości z piasku z niewielką ilością gliny i próchnicy. Gleba taka szybko przepuszcza wodę, szybko się też nagrzewa, lecz rośliną na takiej glebie brakuje wody i składników pokarmowych w dostatecznej ilości. Gleby takie można ulepszyć przez dodanie gliny i torfu.
Najczęściej spotykanymi u nas typami gleb lekkich są gleby płowe, rdzawe, bielicowe i bielice powstałe głównie z piasków. Są to gleby przewiewne i w miarę przepuszczalne. Żyzność tych gleb zależna jest od ilości znajdujących się w nich cząstek spławialnych i próchnicy - zwykle wymagają one nawożenia kompostem lub obornikiem.
Próchnica jest głównym źródłem składników pokarmowych dla roślin, glebę ciężką czyni bardziej przewiewną, a w glebie lekkiej sprzyja lepszemu magazynowaniu wody.
Duże znaczenie przy uprawie ma też odczyn gleby, wiele roślin nie znosi gleby zakwaszonej i trzeba jej wówczas przywrócić odczyn obojętny. Odczyn zależy od zawartości wapnia w glebie: jeśli jest go za mało gleba staje się kwaśna.
Idealna gleba, na której wszystkie rośliny będą pięknie rosły powinna być: przepuszczalna, przewiewna, żyzna i dostatecznie wilgotna nawet w czasie suszy.
Nie martwmy się jednak jeżeli gleba w naszym ogrodzie nie jest takim ideałem, mamy przecież do czynienia z niewielkim obszarem i możemy przekształcić go w naprawdę piękny kwitnący teren.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz