środa, 15 sierpnia 2012

Niekonwencjonalne kompozycje Twojego ogrodu

Niekonwencjonalność w przydomowym ogródku i atmosfera dzikiego pustkowia są trudne do osiągnięcia na niewielkiej przestrzeni, szczególnie w mieście. Jednakże można ogrodzenie umiejętnie przyozdobić tak, że nowoczesne budynki z sąsiedztwa nie będą nas drażnić swoim widokiem.A więc efekt niekonwencjonalnego ogrodu może powstać także tutaj.

      Ogród przydomowy.

Niestandardowy ogród przydomowy powstaje częściowo zgodnie z projektem przy wykorzystaniu odpowiednich materiałów budowlanych - np. cegły na drogach zamiast nowoczesnych płyt chodnikowych, a także przez umiejętny dobór roślin. Stosunkowo łatwo kształtować krajobraz w takim przydomowym ogrodzie ( czasami w ogóle ni jest to konieczne ) -ścieżki murowane z cegły ( dodają kolorytu ), lub kamienne, gdyż na szerokie drogi może być za mało miejsca. W takim nieszablonowym ogrodzie rośliny (kwiaty i warzywa ) komponują się przypadkowo i wzbogacają ogród w piękne barwne kompozycje. Mieszanka bylin i roślin jednorocznych, zwłaszcza tych, które same się wysieją i będą rosły wszędzie, utworzy prawdziwy kolorowy chaos. W przypadku gdy sami wysiewamy kwiaty siejmy je na obrzeżach ścieżek i pomiędzy innymi roślinami - pozwólmy rosnąć tym, które same tam zapuściły korzenie.Posadźmy też trochę warzyw wśród kwiatów, a w ogródku warzywnym np. ozdobną fasolkę. Super efekt będzie murowany!

     " Ogród przyrody - natury."

Sprzecznością samą w sobie wydaje się powiedzenie "ogród przyrody", ale nawet mała działka może zaoferować schronienie dla wszelkiego rodzaju flory i fauny, jeśli mamy na myśli projekt z dziką przyrodą.
Miłośnicy przyrody często pozwalają swoim ogrodom po prostu "szaleć", uważają, że taki ogród ma zapewnioną długą wegetację dzięki obecności zwierząt i owadów, które mogą się tu schronić i znaleźć pożywienie. Jeżeli w takim ogrodzie jest strumyk lub staw ( lub inny zbiornik wodny ) to rozwinie się tu również życie podwodne. Kwiaty i krzewy takiego ogrodu przyciągną motyle i dostarczą nasion dla ptaków.
Sad również może być magnesem przyciągającym wiele różnych owadów i ptaków.




       Leśne ogrody

Inspiracja lasem jest bez wątpienia niewskazana dla bardzo małych ogrodów, ale jeżeli masz długi, wąski ogród to skupiska drzew mogą być wspaniale wkomponowane w krajobraz. Najlepiej wybrać szybko rosnące drzewa liściaste z rozłożystą koroną baldachimu ( np. gatunki z rodziny brzozowatych - sprawdzają się w miejscach gdzie jest dużo przestrzeni i mogą rosnąć wysoko ). Unikajmy sadzenia drzew wiecznie zielonych, gdyż stracimy przyjemność oglądania wiosennych kwiatów i paproci, które są tradycyjnymi roślinami leśnego ogrodu. Korzystajmy z niskich odmian rododendronów i azalii, aby dostarczyć kolorów pod baldachimy drzew.Posadźmy też powojniki, zawilce, dzwonki leśne i naparstnice, oraz paprocie i pierwiosnki. Używajmy efektów lasu, aby zasłonić brzydkie widoki. Dodatkowym bonusem jest bardzo niski koszt utrzymanie leśnego ogrodu.

            Skały i strumienie.

Skały i woda samodzielnie bardzo rzadko stanowią podstawę projektu ogrodu. Zazwyczaj są one dostosowywane do części większego systemu. Jednak połączenie skał i wod może być wykorzystane jako motyw wiodący projektu, jeżeli próbujemy stworzyć naturalny styl w nietuzinkowym ogrodzie.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz