sobota, 13 września 2014

Kwiaty dwuletnie.

Wczesną wiosna można kupić rozsadę tych roślin, lub przygotować ją samemu, wysiewając nasiona późną wiosną lub wczesnym latem.roku. W roku wysiewu rośliny nie będą kwitły. Wyjątek stanowią bratki, kwitnące we wrześniu i październiku tego samego roku.

Bratek ogrodowy
Nawet zwolennicy ogrodów wyłącznie bylinowych lubią te sympatyczne kwiaty i chętnie je sadzą. Najpiękniejsze są bratki wielkokwiatowe. Kwitną właściwie przez całe lato, lecz najobficiej od marca do czerwca, później kwiaty są coraz drobniejsze. Zazwyczaj w lipcu usuwa się je i zastępuje innymi kwiatami. Najlepiej więc sadzić na małych rabatach, zwykle odmianami jednej barwy. Można też zrobić efektowne kompozycje z różnych odmian bratków posadzonych w nieregularnych grupach - wyglądają one jak wielobarwne dywany. Bratki mają niewielkie wymagania glebowe, choć znacznie lepiej kwitną na glebie żyznej. Dobrze rosną zarówno w słońcu jak i w półcieniu oraz doskonale znoszą przesadzanie. Sadzimy je co 10 - 15 cm.

Dzwonek ogrodowy.
Dzwonki ogrodowe wyrastają od 50 do 100 cm wysokości i od czerwca do lipca okrywają się obficie dużymi kwiatami barwy białej, różowej, lila lub niebieskiej. Najładniejsze są odmiany pojedyncze i podwójne, tzw.kielichowe, nadają się one przede wszystkim na kwiat cięty. Z dzwonków można tworzyć grupy podobne do grup bylinowych. Sadzimy je co 30 - 50 cm, w żyznej, wilgotnej glebie i w słonecznych miejscach.


Goździk brodaty.
Goździk brodaty ma zbite, półkoliste kwiatostany złożone z drobnych,pojedynczych lub podwójnych kwiatów. Średnica kwiatostanu dochodzi do 12 cm; kwiaty mogą być białe, różowe, czerwone w różnych odcieniach, często też są dwubarwne. Wysokość roślin wynosi 30 - 50 cm. Nadają się na rabaty, obwódki, a także na kwiat cięty. Zaletą ich jest łatwość uprawy oraz wczesne i długotrwałe kwitnienie. Najlepiej rosną na glebie piaszczysto - gliniastej o dobrej kulturze.



Mak syberyjski.
Mak syberyjski to również kwiat do wazonów, lecz może też bardzo ładnie wyglądać w grupie na trawniku, a nawet na rabacie bylinowej. Kwiaty tej rośliny o jedwabistych płatkach barwy białej,żółtej, pomarańczowej i czerwonej tworzą kolorowe plamy. Kwitnie od czerwca do września. Dobrze rośnie na żyznej glebie w słonecznych miejscach. Mak sadzimy co 20 - 25 cm.





Malwa.
Malwy żyją co prawda dłużej niż dwa lata, ale ponieważ najładniej kwitną w drugim roku, uprawiane są jako rośliny dwuletnie. Najładniej wyglądają w grupie na tle jasnych ścian domu lub przy ogrodzeniu. Można też łączyć je z niektórymi bylinami, np. z rudbekią i wysokimi odmianami floksów.
Ładne są odmiany malw szkockich, bardzo wysokie, o pełnych półkolistych kwiatach osadzonych bardzo gęsto. Kwitną od lipca do końca sierpnia w kolorach białym, różowym, czerwonym, żółtym, fioletowym i bardzo ciemnofioletowym.  Lubią żyzna glebę i słońce. Sadzimy je co 50 - 70 cm.



Niezapominajka alpejska.
Niezapominajka alpejska pozornie nie różni się od niezapominajki błotnej, rosnącej nad wodami, ale nie wymaga tak wilgotnej gleby i możemy ją uprawiać w przeciętnych warunkach. W uprawie spotykane są odmiany o kwiatach barwy niebieskiej, białej, różowej, a nawet karminowej. Doskonale nadaje się na jednobarwne kwietniki. Kwitnie w połowie maja. Niezapominajkę alpejska sadzimy na rabatach co 15 - 20 cm, w miejscach lekko zacienionych i wilgotnych.


Stokrotka.
Stokrotki ładnie wyglądają na brzegach rabat lub w swobodnie rozrzuconych grupach na trawniku. Odmiany uprawne różnią się znacznie od swych krewnych - dzikich stokrotek; kwiaty ich są duże i pełne. Do najładniejszych odmian należą białe "White Ball" i "Montblanc", różowa "Monterosa", o wąziutkich rurkowatych płatkach i czerwona "Crimson Ball". Stokrotki kwitną od marca do jesieni, uprawiamy je tak jak bratki.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz